23. květen 2024

Na vášeň musí být čas. Sex v dlouhodobých vztazích očima psychosexuoložky

Sexuální touha v dlouhodobém vztahu vydrží těm, kteří se starají o to, aby ji měli. Jenže jak na to? Dozvíte se v rozhovoru s psychosexuoložkou Leonou Šímovou, která je mimochodem i expertkou na sex v online a predátory

Na vášeň musí být čas. Sex v dlouhodobých vztazích očima psychosexuoložky

Když lidem ze života zmizí sex, je to často proto, že ho vystrčilo něco jiného. Někomu bude tahle informace stačit, hodně lidí ale bude potřebovat křeslo, klid a člověka, který s nimi probereme, jak vypadá jejich týden den po dni. "Někdy je fakt těžké mít doma sex, když se tam ti dva nepotkávají," říká psychosexuoložka Leona Šímová, která si v některých fázích terapií životním stylem, jak se to odborně nazývá, stoupne k flipchartu a kreslí sloupce. Jde o to, jak dostat sex do diáře. Najednou vám dochází, že je špatně, když se vysmíváme fenoménu "středa", protože když se s konceptem plánovaného sexu pracuje dobře...

S Leonou jsme mluvily skoro dvě hodiny - o dysfunkcích a také kybersexualitě, což je téma, kterému se věnuje jako výzkumnice. Kdybyste náhodou rozhovor nedočetli, zde je souhrn 👇 Pro mě je ale nejzajímavější ta část rozhovoru, kde Leona mluví o rozdílnosti sexuality mužů a žen. V oblasti biologie je minimální a velkou roli hraje to, jak ženy a muži močí ;) Přečtěte si to. Dost vás to může posunout, ať už jste žena nebo muž...

Sexuální dysfunkce podle Leony Šímové


Hlavně se o sebe dobře starejme! Jestli v terapiích u dysfunkcí vidíme nějaký společný jmenovatel, pak je to únava. S dysfunkcemi k nám přicházejí lidé hodně unavení lidé. Muži i ženy. Říkají: “Spravte mě, paní doktorko. Nemám chuť na sex, dřív přicházela sama, ale teď?” Když s nimi projedu anamnézu, zjistím, že mají dvě práce, o víkendu jezdí přes celou republiku za rodinou, snaží se žít nějaký sociální život a volnočasové aktivity. Partner má práci jinak, takže se ani nepotkávají. A to jsem ještě nezmínila, že někteří mají třeba ještě děti. Když je těžké skloubit život se sexem, “nasazujeme” terapii životním stylem.

Kybersex podle Leony Šímové

Zvažte si, na kolik sex v online mít chceme a jestli nám poměr sexu v online vs. offline vyhovuje. Zvažte i to, jak se v obou těchto světech chováte. V online jsou nové hrozby. Častokrát máme pocit, že jim čelíme zodpovědně, ale stále jedeme na heslu 1234. Nebo posíláme nahé fotky, kde jsme snadno identifikovatelní.

A sexting? Ráda vyzdvihuju jeho pozitivní stránku. Když dvojice pracuje s konceptem plánovaného sexu, může být skvělou součástí předehry, která trvá už od rána a k sexu pak večer spíš dojde.


Jak je to s vývojem léků na nechuť k sexu? Už se na obzoru blýská?

U žen zatím stále žádné nemáme. U mužů je známá Viagra, ale pro ženy nic takového neexistuje. Testuje se už něco v zahraničí, jmenuje se to Librido a do dvou let by mělo být ukončené klinické testování. Ale není to teď ve výsledcích o moc lepší než placebo.

Jak vypadá zmíněná terapie životním stylem?

Upravujeme život tak, aby v něm bylo ideálně co nejméně stresu a aby byl vůbec nějaký prostor na sexualitu. Protože když ji navlečeme na chvilku klidu mezi tím vším programem, tak to je fakt těžké. Když sex nemá prioritu a spěchá se na něj, těžko se na sebe vůbec naladíme. Není možné se do něj vžít tak, jak by si to zasluhoval. Když má naše mysl pocit, že bojuje o přežití, žije deadliny, stresy, konflikty, tak prioritizuje, a sex ta priorita v této situaci prostě není. Život přitom můžeme uzpůsobovat ledasčemu - práci, vzdělání, seberozvoji, ale sexu většinou ne. Když jsme mladí, může to fungovat automaticky, pak se ale automatika vypne. Terapie životním stylem nepomůže ve všech případech, ale u velké části ano.

Zmínila jste velký mýtus, že sexuální touha padá z nebe.

To je častý pocit, ale mylný. Sexuální touha nefunguje automaticky. Spousta soudobých výzkumníků ze zahraničí říká, že sexuální touha dlouhodobě vydrží těm, kteří se starají o to, aby ji měli.

O tom, že nám sexuální život drtí deadliny, únava a stres, jsem už mnohokrát psala já i jiní novináři. Mám pocit, že už se to obecně docela i ví. Ale proč je tak těžké to změnit?