29. duben 2023

Kniha Hledání sexuálního grálu

Sběr příběhů jsem ukončila. Teď píšu a koukám po vydavatelích. A čekám na Ježíška

Kniha Hledání sexuálního grálu

Zatímco na webu Hledání sexuálního grálu se dívám na sexualitu po tématech, v knize, na které pracuji čtvrtým rokem, věnuji prostor příběhům. Nebude ale sbírkou erotických zážitků, ale popisem cesty hledání sexuálního štěstí. Lidé o ní skoro vždy říkají, že není zajímavá, ale já jsem ještě neslyšela nezajímavý příběh.

Kniha vzniká na základě rozhovorů s lidmi, kteří jsou ochotni naplno mluvit o své sexualitě. Hlásit se mohl kdokoliv, ať už má jakýkoli přístup, zkušenosti a věk.

Rozhovory měly následující parametry a pravidla:

❛ Dělám je vždy osobně, nikoli online nebo písemně.

❛ Rozhovor trvá přibližně dvě hodiny. Někdy vše nedopovíme. Je to možné následně ještě sepsat nebo se sejít víckrát. Nahrávám si ho (pouze zvuk), používám jen pro pozdější přepsání, nikdy nikde zvukovou stopu nezveřejním.

❛ Rozhovory dělám až na výjimky v pražských kavárnách, ideálně na místě, které si vyberou respondenti sami. Aby se oni cítili dobře.

❛ Ptám se na vše, co souvisí se sexem a sexualitou, touhami, vztahy i životní historií.

❛ Pokud se respondenti dostanou v jakékoli fázi hovoru do diskomfortu nebo se ocitneme v nepříjemném tématu nebo nezvyklé hloubce, mají možnost rozhovor ukončit, na otázku neodpovědět. Respektuji to.

❛ Budou-li chtít něco z řečeného stáhnout zpátky - i později po skončení, i to respektuji. Nic z toho, co vezmou zpět, v knize nebudu používat.

Chráním své zdroje - své respondenty

Vše, co z našeho rozhovoru skončí v knize:

1) bude anonymní a anonymizované. Nezveřejňuji ani přezdívku, pokud nějakou někde, třeba na speciálních profilech na sociálních sítích, respondenti používají. Vše popisuju tak, aby nebylo rozpoznatelné, kdo za příběhem stojí.

2) s respondenty před tiskem zkonzultuji.

❛ Pokud bych chtěla použít část příběhu respondenta, na webu hledanigralu.cz nebo v příspěvcích na sociálních sítích, vždy to s ní/m předem zkonzultuji.

Chráním nejen zdroje, ale i své čtenáře

O sexu se, zvláště v online, hodně pohádkaří. Tak jako chráním své zdroje před rozpoznatelností, tak chráním i čtenáře před tím, aby místo faktů a skutečných příběhů nedostali fikci. Proto respondenty ověřuji, jak jen to jde. I proto dělám rozhovory osobně a je mojí podmínkou, že identitu respondentů znám. Stačí mi jednorázové ověření - informace o identitě nepotřebuji uchovávat.

❛ Preferuji osobní rozhovory jeden na jednoho. V případě, kdy jde o nějaké téma navázané na pár, je možné udělat rozhovor společný, ale ráda si s oběma poté nebo před tím promluvím i individuálně. Jednak protože je to časově náročné, nechci je zdržovat, a pak i proto, že se ptám na jejich osobní věci a minulost. Otevřenost je vždy větší, věřte mi. ;)

Finiš v dalekém dohlednu

Už mám 70 příběhů, přesto mám pocit, že nemám obsaženou základní pestrost sexuality.

Po dvou letech rozhovorů jsem konečně (už jsem si udělala čas) začala o sexualitě hovořit i s odborníky, kteří se se sexualitou ve své expertíze potkávají. Přináší mi další inspiraci a pomáhají mi třídit si v hlavě nasbíraný materiál pro knihu. A tvořit web hledanigralu.cz, který mi čas na práci na knize dal. Prodlužuje ji to, ale je to potřeba a také si to užívám. A právě proto je třeba si stanovit termín.

První verze bude hotová: 24. 12. 2024. (edit: protože v létě přestupuji s obsahem na novou platformu Forendors, obávám se, že se to zase protáhne)