16. leden 2024

13 mantinelů nemonogamie

Jak se ladí sexuálně neexkluzivní vztahy? Mrkněte na pravidla a zkušenosti sesbírané při hledání sexuálního grálu!

13 mantinelů nemonogamie

  • On si na obědovou pauzu odskočí domů s některou ze svých milenek, ona na večer pozve dva kamarády na společný rodinný sexvečírek.
  • Začali nevěrou, pak společnými swingersparty, teď na ně chodí i sami.
  • Ona má víc milenců, on jen ji. Nejvíc spokojený je, když přijde od milence sexem tak nasycená, že už další nechce.

Konstelací nemonogamie je nekonečně a nekonečně může být i mantinelů nebo pravidel, které drží lidi ve spokojenosti. To lidé v monogamních vztazích co se týče prožívání sexuality zpravidla nemají pravidla žádná, teda až na jedno: Jsme si věrní. A o hranicích věrnosti se vůbec nediskutuje. Což mi přijde celkem škoda, protože sexuální přitažlivost k lidem mimo vztah nemizí tím, že si jednou řekneme, že se milujeme. Může se stát ledasco.

Jak si sexuální život organizují lidé sexuálně neexkluzivní tak, aby v něm byli spokojení? Většinou říkají, že nijak, ovšem je to spíš tak, že nemají seznam na lednici, pravidla spíš jsou žitá než psaná a průběžně se vyvíjí.

Tenhle soupis může být inspirací pro ty, kteří etickou nemonogamii okukují jako něco, co by mohlo sloužit i jim. Vytvořila jsem ho na základě pravidel webu ovztazich.cz, který je právě o alternativních formách vztahů. Dotunila to postřehy respondentů knihy a webu Hledání sexuálního grálu a zahustila několika svými vlastními zkušenostmi.


Tři druhy nemonogamie

Na začátek nutné vymezení: Sexuální neexkluzivita ve vztahu se dělí na tři základní typy. Jak je popisuje Markéta Šetinová, psychoterapeutka a socioložka, která se jim zabývá?

  • Polyamorie je oblast, o které se nejvíc mluví, ale je nejméně častá. V nich mají lidé jak sexuální, tak romantické vztahy s více lidmi.
  • Výhradně sexuální vztahy, které provozují partneři spolu. Patří sem návštěvy swingersparty, sex ve třech, čtyřech... Těch je naopak v praxi hodně.
  • Třetí variantou je otevření vztahu. Při něm mají lidé z páru zvlášť sex s někým jiným, ale nejsou v tom city. Ty se ale nedají vždy úplně ohraničit. Když s někým máme sex, můžeme k němu něco cítit, může to být kamarádství nebo něco romantičtějšího.

Víc o etické nemonogamii si od Markéty Šetinové můžete přečíst v rozhovoru o zamilovanosti. I ta může vést k otevření vztahu.

Etická nemonogamie vs. nevěra

V definiční části je třeba zdůraznit, že otevřené vztahy nejsou zdaleka nevěrami, které probíhají buď tajně, a nebo vědomě, ale proti vůli některých zúčastněných. Nicméně já se nejčastěji dostávám k příběhům eticky nemonogamních párů, kde nevěra hrála v otevření vztahu roli. 👇

"Když jsem zjistila, že má milenku, vztah s ní ukončil. Ale mně bylo jasné, že mi věrný nikdy nebude. Že to prostě není ten typ. Že mu v tomhle nemůžu věřit. A v etické nemonogamii jsem našla způsob, jak s tím můžu žít a můžu to kontrolovat a ovlivňovat." Říká jedna z respondentek knihy Hledání sexuálního grálu. Aktuálně jsou s manželem v šestém roce otevřeného vztahu. Začínali s ním pozvolna s časovým odstupem po provalení nevěry, a to společnými návštěvami swingersparty. Postupně sexuální akce rozšiřují.

Z víc než šedesáti respondentů, se kterými jsme dosud vedla hloubkový rozhovor, měla právě respondentka nemonogamního vztahu nejvíc poskládaný svůj příběh. A to i přesto, že hovořila o tak specifické věci. Stihla ho popsat v 50 minutách, než její dítě docvičilo na kroužku v budově vedle kavárny, kde jsme se sešly. Nejenže nehledala slova, kterými by své zkušenosti popsala, ale měla ukotvené své postoje a měla to i detailně propátrané se svým mužem. Jejich vzájemná otevřenost byla obdivuhodná a inspirativní.

Když jsem pak o pár měsíců později mluvila s ním, mluvil v podobných větách stejnými slovy. A jejich výpověď se ze všech vyslechnutých párů nejvíc shodovala - tedy šlo o totožný popis téhož, a to mi věřte, je poměrně vzácné. Skvělé na tom bylo, že oba mluvili o bolestech, problémech, fuck-upech, vědomí vývoje, svém pocitu nedostatečnosti, přičemž potýkání se s tím vším provázela vzájemná láska a taky pokora.

Právě tento pár mi potvrdil, že komplexní obraz o volných vztazích dostanu spíš od lidí, kteří v modelu fungují už déle. Mluví totiž jak o pozitivech, tak i negativech.