27. duben 2023

Není to to nejdůležitější, zaznělo na konferenci o orgasmu

Problém dosáhnout orgasmu má 35 % českých žen do 35 let. U mužů je to 17 %. V Česku se uskutečnila 1. konference o orgasmu. Byla to má 1. konference o sexu.

Není to to nejdůležitější, zaznělo na konferenci o orgasmu
Rozběhnete se po skokanském můstku, ale nikdy na konec toho prkna nedoběhnete. Prostě je nekonečné.

Devět řečníků nahlédlo téma sexuálního vyvrcholení z pohledu medicíny, léčby i vztahů. Ty nejzajímavější věty z akce Orgasmus v novém miléniu jsem průběžně psala na Twitter a níže na ně odkazuju, ať nezapadnou. A k přidávám k nim další...

Někomu chybí, někomu ne

Orgasmus je přeceňovaný. Důležitější součásti sexu než vyvrcholení jsou partnerská důvěra a pocit bezpečí, shodly se expertky na sexuální praxi Lilia Khousnoutdinová, Veronika Kubíčková a Michaela Aira. Odkývá to asi každá žena, že to jde mnohem víc ztuha, když necítíme pohodu.

😔 Neposlouchá se mi to snadno - postrádám k tomu mužský pohled. Mluvím pro knihu Hledání sexuálního grálu hlavně s muži a ptám se jich na sexuální grál. A to je v mnoha případech právě orgasmus - nikoliv jejich, ale ten ženský! Ženy v tom ovšem mohou cítit nátlak, v lepším případě. V tom horším pak pocit viny, že to kazí. Další ženy pak bojují za orgasmickou rovnost - aby ty jejich Ó chlapi neodflákli. Je to orgasmický bordel.

😊 Že orgasmus není nezbytný, slýchám jen od dvou druhů mužů. Jsou to ti, kteří vyznávají nějaký z esoterických směrů (ejakulace je pro ně ztráta energie) nebo milují ženskou dominanci a orgasmickou zdrženlivost. (Tomu jsme shodou okolností věnovali poslední díl podcastu Milfka & Katolík). Jsou i tací, kteří pracují s cíleným odpíráním orgasmu ženám, což ale zrovna není něco, co bych doporučila ženám, kterým vadí tlak a potřebují bezpečí. I v těchto případech ovšem ženy neodcházejí bez vyvrcholení. Ta mužská hrdost...

Gynekologie orgasmus nezná

Orgasmus je pekelné téma, zvlášť pokud se neotvírá. Ale kam s tímhle tématem, co se týče odborné pomoci? K sexuologům, urologům, psychologům, k těm ale vede mnohem delší cesta, než ke gynekologům... ⬇️⬇️

Gynekologové umí minimálně nasměrovat, jak popisuje v rozhovoru pro Hledání sexuálního grálu Táňa Glosová. Můžete ale narazit na divné pohledy. Jeden z možných důvodů, proč to tak je, vysvětlila na akci gynekoložka Kamila Žižková. "Gynekologické učebnice orgasmus skoro neznají. Když už se tam o něm píše, je to jen tak mimochodem a jen se projde kolem." Tahle gynekoložka je výjimkou, protože dál mluvila třeba i o orgasmických porodech.

Ženská věc?

Konference se účastnili zástupci médií a podpůrných profesí, které se zabývají sexualitou (psychologové, kouči, průvodci). Šlo z 80 % o ženy. Genderovou převahu vysvětluje Adam Durčák, zakladatel sexshopu Růžový slon, který konferenci pořádal:

"To, že se sexualitě věnují spíše ženy a chtějí se v této oblasti vzdělávat, vychází pravděpodobně ze společenských stereotypů. Ženy mají obecně tendenci řešit problémy dříve, v porovnání s muži dovedou daleko častěji a otevřeněji komunikovat o sexu. Muži mají navíc se sexualitou spojený pocit nutnosti být dobrý. Možná právě proto je pro ně těžší komunikovat v oblasti sexuality a intimity, mohou to brát jako slabost nebo selhání."

Sexuolog Ondřej Trojan to ovšem rozporoval. Sexuální problémy prožívají muži víc naléhavě a víc je chodí řešit k odborníkům.

I já mám velkou převahu mužů mezi svými sledujícími, a to jak na twitterovém profilu, tak u podcastu. V médiích ale vidím víc obsahu o sexu, který produkují ženy a je směřován k ženám. Cítím nedostatek mužských pohledů na sex a mediálního obsahu pro muže. Tato nerovnováha byla i mezi řečníky konference (6 řečnic a 3 řečníci).

Budu ráda, když mi pošlete tipy na producenty obsahu právě pro muže nebo od mužů i experty, kteří pomáhají pochopit mužskou sexualitu.

Mapování žab

Pár řečníků jsem si z akce vybrala na pozdější rozhovor a budu je postupně publikovat na tomto webu. Z šesti přednášejících tady zmíním ty, které mě nejvíc zaujaly svým nazíráním na věc. Je to Jana Mašková Zimolová z Terapie dotykem, která se věnuje vaginálnímu mapování. Ta stočila téma velmi zajímavému tématu odpovědnosti za svou slast.

Zaujala mě i Lucie Šídová z organizace Freya, která se zabývá pomocí lidem se zdravotním postižením a starším lidem.

Na akci jsem si “nabila” i téma pro týdeník Ekonom, pro který souběžně s prací na Grálu stále píšu. Jedno téma se vyložené týká mé specializace, a to práce: Jak skloubit cykličnost ženy s prací? Co myslíte, budu mít problém tohle téma prosadit v ekonomickém týdeníku? ;) Sama jsem zvědavá.

Dotek panny

Prsa silikonových žen jsou na dotek věrohodná, u zbytku těla je to horší. Vypracování vagíny vyloženě zklamalo. Na konferenci jsem si osahala panny, které jsou k dispozici pro soulož v podniku jménem Naughty Harbour.

Do tohoto erotického "silikonvalley" se za pár dní chystám s jedním kolegou na reportáž. Je to kolega z Deníku, se kterým si už nějakou dobu přihráváme různá sexuální témata (v počestnosti, samozřejmě), takže mě vůbec nenapadlo, že bych mu tam mohla překážet. Uvidíme. Těším se, že tam budu právě v doprovodu muže, ne ze strachu, ale protože mi zprostředkuje pohled zvídavého muže na tuhle - pro mnoho lidí velmi bizarní - věc.

Nejvíc je ztracené touhy

Růžový slon nechal výzkumnou agenturu Behavio vypracovat průzkum sexuálních problémů Čechů. Ženy napříč populací celkově (18-55+) řeší nejčastěji ztrátu sexuální touhy (31 % žen), bolestivý sex (25 %) a neschopnost dosáhnout orgasmu (25 %). Pětina žen trpí nízkou sexuální vzrušivostí a 11 % žen zažilo odpor k sexu.

U mužů (18-55+) vedou poruchy erekce (někdy ji zažilo 22 %) a předčasná ejakulace (22 %). Skoro pětina mužů má zkušenost se ztrátou sexuální touhy, 15 % trpí nízkou sexuální vzrušivostí a 13 % neschopností dosáhnout orgasmu.

Jak často se které problémy objevují u různých věkových skupin? Mrkněte do infografiky ⬇️⬇️

Vibrační trapas

Růžový Slon mi přichystal jedno (i když částečně rozpačité) překvapení na závěr. Dárková taška obsahovala i vibrační kroužek, který se naplno rozezněl v mém batohu už cestou domů. Snad až když jsem z něj před svým domem lovila klíče! Klíče jsem hledala dlouho, protože jsem byla v panice. Jak vysvětlím tenhle zvuk, když mě teď někdo potká? Ačkoli byla hračka v zatavené fólii, spustila se, doufám, až před domem a nejela jsem s tím na zádech přes půl Prahy. Určitě se vám to stalo taky, že jo? 😉