11. červenec 2024

Necenzurováno: Zkažená voda, mokré plavky, letní lásky. Jak na vaginální zdraví v létě?

O sexu na pláži, letních láskách, kvalitě hygienických praktik sexuálních pracovnic i o tom, jak si v létě udržet vaginální zdraví. Neformální verze rozhovoru s gynekoložkou a instahvězdou Kamilou Žižkovou

Necenzurováno: Zkažená voda, mokré plavky, letní lásky. Jak na vaginální zdraví v létě?

Kamila Žižková je nejvtipnější gynekoložka, kterou znám. Však ji možná taky znáte - z podcastu Pindy z gyndy nebo z Instagramu moje-gynpor. Pojmenovává věci tak, že jim rozumíme všichni, a má na rozdíl od mnohých lékařů - díky mediálnímu projektu - přehled i o tom, co řeší lidé "v podhradí". Protože ne se vším se chodí k lékařům.

Tykáme si a rozhovor byl velmi otevřený a uvolněný, takže to editorka Tchiboblogu, pro kterou byl rozhovor původně psaný, musela cenzurovat. Pokud chcete jemnou a kratší verzi rozhovoru - naplněnou praktickými tipy, jak na vaginální péči, klikněte si sem 👈 Pokud učtete víc a zvládnete i drsnější pikošky a humor, pokračujte ve čtení.

* * *

V létě je zvýšené riziko výskytu kvasinkových infekcích pochvy a infekcí močových cest. Proč?
Teplo a vlhko v intimních partiích. Další z faktorů je, že se koupeme ve vodách, které mnohdy nejsou pro ženy na koupání vhodné. Asi všechny ženy někdy zažily, že se jim dostala při koupání voda do pochvy, pak je zaděláno na problém.
Další věcí jsou pak letní lásky, které přináší zvýšené riziko nákazy pohlavně přenosnými chorobami a také infekce po milostných jednorázovkách, kdy se zanedbá hygiena.
A pak je tu laicky nazvaný syndrom mokrých plavek. Když na koupališti celý den nosíme jedny plavky, které na sobě necháme schnout. A mezi nohama schnou nejdéle, to je pak ideální prostředí pro rozvoj infekcí. Kde je teplo, vlhko a tma, tam je úrodná půda pro kvasinky.

Velmi doporučuji si plavky během dne měnit. Lidé mívají jedny nebo dvoje, a to je prostě málo. Ideální je se převléct po každém koupání spodek plavek. Dnes se hodně nosí plavky kombinované z různých sad, takže to nemusí být složité.

A další věc je praní. Dělala jsem si průzkum a zjistila jsem, že si ženy nejsou zvyklé prát plavky. Neperou je třeba vůbec. Je běžné, že je jen sundají a dají uschnout na věšáček. Druhý den si je zase vezmou. A takhle to dělají na dovolené celý týden, a některé i celý rok. Málokoho napadne plavky prát.

Jako vůbec je neperou? Ani je nepropláchnou jen ve vodě?
Ano. Propláchnou je třeba v té chlorované vodě, ve které se koupaly. Dnes už leckde mívají kýble vody s dezinfekcí, ale to nestačí (když je tam ten kýbl pro celé koupaliště).

Jaká je správná údržba plavek? U opakovaných infekcí se třeba doporučuje kalhotky žehlit, aby se zničilo to, co se nevypralo. To ale s plavkami udělat nemůžeme.
Aspoň je propláchnout rukama v teplé vodě s mýdlem nebo pokud to výrobce na cedulce píše, je dobré je dát do pračky na jemnější stupeň praní. A když se koupeme v rizikových vodách, tak je dobré použít nějaký dezinfekční prací prášek.

Už jsou k dostání i menstruační plavky - obdoda menstruačních kalhotek. Máš s nimi zkušenost?
Vlastní zkušenosti s tím nemám. Ale rozhodně se nesmíme nechat zmást tím, že by byly na velmi silnou menstruaci. Bude to podobné jako u dětských plenek - když se v nich dítě ve vodě vyčůrá, tak to plenkou projde. Plenka zachytí jen pevnější stolici. Ženy, které znám a měly to, s tím na začátku a konci menstruace byly spokojené.
Na fázi silné menstruace a když z pochvy odchází celé kusy sliznice, spíš doporučuji vzít si na koupání menstruační kalíšek či tampon. Nebo takové plavky mít třeba jako jištění. A zase je tam naprosto nutné, aby se kalhotky po koupání hned sundaly a přepraly. To je totiž ještě problematičtější, když na sobě necháme schnout plavky s krví.

Když už do nás pronikne voda, jak si pomoci? Doporučuješ vaginální proplachování?

Preventivní proplachování nebo preventivní vkládání tamponů s lactobacily nedoporučuji, protože pochva má samočistící schopnost. Ale pokud vím, že jsem se koupala v nějaké pochybné vodě, v nějakém brčálu a necítím se dobře, to je ten pravý moment na vaginální výplach. Preventivním proplachováním bychom si mohly ublížit víc, než tím, že to necháme být.

Je rozdílné riziko u klasických českých vod rybníků, mořskou vodou a bazény? To jsou taková tři různá prostředí.

Jste asi tak v šestině textu.

Pokud máte předplatné, tento odstavec přeskočte.

Pokud ho nemáte, můžete si to dočíst za jednorázovou platbu 69 korun 👇
https://www.forendors.cz/p/6f6bdc4bfc20366676c793bff9272dd6

Nebo si na tomtéž odkazu předplatné pořiďte a můžete číst všechny texty Hledání sexuálního grálu. Podporujete mě v tvorbě pořádných textů. Díky! 💛

#hledanigralu #webosexu #sexualita #vaginalnizdravi #vagina #vaginalnipohoda #gynekolozka #kamilazizkova