4 min read

10 hot topics v psychosexuologii: O čem mluví experti a laikům by bodlo?

Za všechno může klitoris. Hon za ženskou viagrou. Plánovaný sex. Nebo vychytávka, která vám změří orgasmus
10 hot topics v psychosexuologii: O čem mluví experti a laikům by bodlo?

Znáte to taky? Ty nejlepší věci přicházejí nenápadně a bez velkých slov. Naposledy se mi to stalo po rozhovoru s psycholožkou a výzkumnicí sexuality Leonou Šímovou. 👇

Jen tak mezi řečí mi řekla, že teď - bylo kolem sedmé večerní, byly jsme v její terapeutovně - ještě nejde domů. Má setkání s kolegyněmi, budou si vyměňovat tipy ze svých praxí. Leona měla prezentovat 10 trendů v psychosexuologii, které odchytila mimo jiné na jedné mezinárodní konferenci. Slíbila, že mi je pošle, ale “je to jen pár takových rychle spíchlých slidů”.

Tušila jsem, že je v tom něco víc. Je to nejlepší trendový přehled, který jsem kdy četla! A nálož inspirace. Já jsem například dostala chuť nakupovat, a to se mi dlouho nestalo! ;)

Tak schválně, co z hot topics k vám už došlo, a co ještě ne? ;) Napište mi!


1. ORGÁNY DŮLEŽITÉ PRO ŽENSKÉ SEXUÁLNÍ VZRUŠENÍ?

JEN KLITORIS

  • Nejdůležitějším orgánem pro ženské sexuální vzrušení a orgasmus není vagína, ale klitoris. Je to obrovský orgán, z něhož na povrch těla kouká jen maličký kousek.  
  • Nerozlišujeme vaginální a klitorální orgasmus! Kloníme se pouze k jednomu typu orgasmu, kterého může být dosaženo drážděním skrze různé části klitorisu

2. SPONTÁNNÍ A REAKTIVNÍ SEXUÁLNÍ TOUHA

  • Spontánní: „cítím touhu po sexu, můžeme jít na to“
  • Reaktivní: „když dostanu dobré podněty, můžu cítit sexuální touhu“

Zatímco u mužů je o něco častější výskyt spontánní sexuální touhy, ženy se častěji ztotožňují s reaktivní touhou.

👉 Doporučení pro ženy: nečekejme na zázračný moment, kdy budeme cítit stoprocentní touhu. Místo toho se ptejme, kdy jsme více otevřené podnětům, mazlení, a nemusí s tím nutně dojít až k sexu.

3. ŽENSKÁ „VIAGRA“

Muži mají léků na podporu sexuálních funkcí několik, založených na látce sildenafil, pro ženy ještě nic není! Na nízké nebo chybějící libido žádný lék vynalezen a úspěšně otestován ještě nebyl. Jeden slibný se ale už vyvíjí. Klinické studie potrvají další 2 roky.

  • Zatím je pouze o pár procent lepší než placebo, a to bývá 30 procent.
Ženy obecně nemají nižší sexuální touhu než muži, je to spíše „no reward, no desire“

Souvisí s reaktivní touhou zmíněnou v předchozím bodě! 👆 Ženy se otevírají, když jsou komplexně vnímané, oceněné, přijaté…    

4. PSYCHEDELIKA V LÉČBĚ SEXUÁLNÍCH DYSFUNKCÍ

V USA se při řešení sexuálních dysfunkcí pracuje s LSD, psilocybinem, ketaminem a MDMA

  • Míří se zejména na potíže s libidem, vzrušením a orgasmem, dále také na chronické bolesti při sexu, posttraumatickou stresovou poruchu, sexuální traumata nebo kompulzivní sexuální chování
  • Zkouší se to individuálně nebo párově 
  • Vždy se kombinuje s psychoterapií

5. MASTURBAČNÍ „PŮST“

Znáte No Nuts November?

Je to iniciativa, která vyzývá ke zdržení se masturbace a pohlavního styku. Nežijí jí jen submisivové, které bere odříkání jako sexuální aktivita, ale třeba i ti, kteří zkouší, zda náhodou nemají problém se závislostí na pornu a masturbaci. Za No Nuts November následuje opak: Destroy Dick December, kdy se nula v počtu listopadových orgasmů má zase překlopit v opak. Máte mít ten den tolik orgasmů, kolikátého je. Listopadová výzva vznikla jako vtip, ale chytli se jí lidé, kteří zdůrazňují přínos nemasturbace. 

Nicméně podle psychosexuoložky Leony Šímové neexistují žádné důkazy proto, že by masturbace (v rozumné míře) jakkoliv škodila lidskému zdraví, ba naopak. 

  • Diskutuje se o ovlivnění citlivosti klitorisu u žen, které častěji používají podtlakové stimulátory (Satisfyer), aktuálně ale nejsou data k tomu, že by to škodilo.

6. NEBINARITA IS THE THING

Můžeme mít jakékoliv osobní názory na nebinární identitu, odborné sexuologické společnosti ji ale uznávají a doporučují terapeutům podporující přístup k tomuto tématu u klientů

  • I v ČR jsou již sexuologové otevření diskutovat s nebinárním klientstvem případné farmakologické nebo operační zákroky.

7. MINDFULNESS A SEXUALITA

Mindfulness - všímavost nebo plné uvědomění, koncentrace na tady a teď. To se dá vtáhnout i do sexuality. Stále víc se mluví o vědomé práci s ní. 

  • Sex nemá být o výkonu a měli bychom se vzdát kontroly a být v přítomném momentu.

8. PLÁNOVANÝ SEX

Jsme zvyklí plánovat si v diářích téměř vše, kromě sexu. Význam spontaneity při sexu je spíše přežitek. V některých obdobích života je spontánní sex téměř nemožný (například když máte děti)

9. SEXTECH PRŮMYSL

REKREAČNĚ:

  • Sex roboti
  • Hračky využitelné třeba při vztahu na dálku (teledildo, VR)
  • Je otázka, jak je to s kyberbezpečností

LÉČEBNĚ:

  • Nácvik posilování pánevního dna s reálným biofeedbackem v appce (například Elvie trainer)
  • Chytré vibrátory. Třeba Lioness smart vibrator, který v appce zachycuje průběh orgasmu a vy si tak můžete vychytávat, jak vám co funguje.

10. APPKY PRO SEXUÁLNÍ ZDRAVÍ

  • Rosy 
  • Ferly
  • Emjoy
  • Period tracking apps
  • Birth control reminder apps
  • STI tracking apps (pomoc s pohlavními nemocemi - pomoc s detekcí, řešením, prevencí )
  • appky jsou i pro sexuální minority (například TransLife)

Autorkou těchto Hot Topics je Leona Šímová

Psycholožka, psychoterapeutka a výzkumnice. Pracuje v Centru pro sexuální zdraví a intervence v Národním ústavu duševního zdraví a na Sexuologickém ústavu VFN a 1. LF UK. Aktuálně dokončuje doktorát v oboru Lékařská psychologie a psychopatologie na 1. lékařské fakultě, v rámci kterého zkoumá vztahy a sexualitu v kyberprostoru. Je absolventkou European School of Sexual Medicine. Působí také v soukromé praxi Jak na duši.

Rozhovor s Leonou Šímovou najdete tady: https://www.forendors.cz/p/e54812ed0a8a8298ca02f0025cdcfce7

Přihlaste se k odběru newsletteru

Be the first to know - subscribe today