15. duben 2024

10 hot topics v psychosexuologii: O čem mluví experti a laikům by bodlo?

Za všechno může klitoris. Hon za ženskou viagrou. Plánovaný sex. Nebo vychytávka, která vám změří orgasmus

10 hot topics v psychosexuologii: O čem mluví experti a laikům by bodlo?

Znáte to taky? Ty nejlepší věci přicházejí nenápadně a bez velkých slov. Naposledy se mi to stalo po rozhovoru s psycholožkou a výzkumnicí sexuality Leonou Šímovou. 👇

Jen tak mezi řečí mi řekla, že teď - bylo kolem sedmé večerní, byly jsme v její terapeutovně - ještě nejde domů. Má setkání s kolegyněmi, budou si vyměňovat tipy ze svých praxí. Leona měla prezentovat 10 trendů v psychosexuologii, které odchytila mimo jiné na jedné mezinárodní konferenci. Slíbila, že mi je pošle, ale “je to jen pár takových rychle spíchlých slidů”.

Tušila jsem, že je v tom něco víc. Je to nejlepší trendový přehled, který jsem kdy četla! A nálož inspirace. Já jsem například dostala chuť nakupovat, a to se mi dlouho nestalo! ;)

Tak schválně, co z hot topics k vám už došlo, a co ještě ne? ;) Napište mi!


1. ORGÁNY DŮLEŽITÉ PRO ŽENSKÉ SEXUÁLNÍ VZRUŠENÍ?

JEN KLITORIS

  • Nejdůležitějším orgánem pro ženské sexuální vzrušení a orgasmus není vagína, ale klitoris. Je to obrovský orgán, z něhož na povrch těla kouká jen maličký kousek.  
  • Nerozlišujeme vaginální a klitorální orgasmus! Kloníme se pouze k jednomu typu orgasmu, kterého může být dosaženo drážděním skrze různé části klitorisu

2. SPONTÁNNÍ A REAKTIVNÍ SEXUÁLNÍ TOUHA

  • Spontánní: „cítím touhu po sexu, můžeme jít na to“
  • Reaktivní: „když dostanu dobré podněty, můžu cítit sexuální touhu“

Zatímco u mužů je o něco častější výskyt spontánní sexuální touhy, ženy se častěji ztotožňují s reaktivní touhou.

👉 Doporučení pro ženy: nečekejme na zázračný moment, kdy budeme cítit stoprocentní touhu. Místo toho se ptejme, kdy jsme více otevřené podnětům, mazlení, a nemusí s tím nutně dojít až k sexu.

3. ŽENSKÁ „VIAGRA“