Na vášeň musí být čas. Sex v dlouhodobých vztazích očima psychosexuoložky
Sexuální touha v dlouhodobém vztahu vydrží těm, kteří se starají o to, aby ji měli. Jenže jak na to? Dozvíte se v rozhovoru s psychosexuoložkou Leonou Šímovou, která je mimochodem i expertkou na sex v online a predátory
Když lidem ze života zmizí sex, je to často proto, že ho vystrčilo něco jiného. Někomu bude tahle informace stačit, hodně lidí ale bude potřebovat křeslo, klid a člověka, který s nimi probereme, jak vypadá jejich týden den po dni. "Někdy je fakt těžké mít doma sex, když se tam ti dva nepotkávají," říká psychosexuoložka Leona Šímová, která si v některých fázích terapií životním stylem, jak se to odborně nazývá, stoupne k flipchartu a kreslí sloupce. Jde o to, jak dostat sex do diáře. Najednou vám dochází, že je špatně, když se vysmíváme fenoménu "středa", protože když se s konceptem plánovaného sexu pracuje dobře...
S Leonou jsme mluvily skoro dvě hodiny - o dysfunkcích a také kybersexualitě, což je téma, kterému se věnuje jako výzkumnice. Kdybyste náhodou rozhovor nedočetli, zde je souhrn 👇 Pro mě je ale nejzajímavější ta část rozhovoru, kde Leona mluví o rozdílnosti sexuality mužů a žen. V oblasti biologie je minimální a velkou roli hraje to, jak ženy a muži močí ;) Přečtěte si to. Dost vás to může posunout, ať už jste žena nebo muž...
Sexuální dysfunkce podle Leony Šímové
Hlavně se o sebe dobře starejme! Jestli v terapiích u dysfunkcí vidíme nějaký společný jmenovatel, pak je to únava. S dysfunkcemi k nám přicházejí hodně unavení lidé. Muži i ženy. Říkají: “Spravte mě, paní doktorko. Nemám chuť na sex, dřív přicházela sama, ale teď?” Když s nimi projedu anamnézu, zjistím, že mají dvě práce, o víkendu jezdí přes celou republiku za rodinou, snaží se žít nějaký sociální život a volnočasové aktivity. Partner má práci jinak, takže se ani nepotkávají. A to jsem ještě nezmínila, že někteří mají třeba ještě děti. Když je těžké skloubit život se sexem, “nasazujeme” terapii životním stylem.
Kybersex podle Leony Šímové
Zvažte si, na kolik sex v online mít chcete a jestli vám poměr sexu v online vs. offline vyhovuje. Zvažte i to, jak se v obou těchto světech chováte. V online jsou nové hrozby. Častokrát máme pocit, že jim čelíme zodpovědně, ale stále jedeme na heslu 1234. Nebo posíláme nahé fotky, kde jsme snadno identifikovatelní.
A sexting? Ráda vyzdvihuju jeho pozitivní stránku. Když dvojice pracuje s konceptem plánovaného sexu, může být skvělou součástí předehry, která trvá už od rána a k sexu pak večer spíš dojde.
Jak je to s vývojem léků na nechuť k sexu? Už se na obzoru blýská?
U žen zatím stále žádné nemáme. U mužů je známá Viagra, ale pro ženy nic takového neexistuje. Testuje se už něco v zahraničí, jmenuje se to Librido a do dvou let by mělo být ukončené klinické testování. Ale není to teď ve výsledcích o moc lepší než placebo.
Jak vypadá zmíněná terapie životním stylem?
Upravujeme život tak, aby v něm bylo ideálně co nejméně stresu a aby byl vůbec nějaký prostor na sexualitu. Protože když ji navlečeme na chvilku klidu mezi tím vším programem, tak to je fakt těžké. Když sex nemá prioritu a spěchá se na něj, těžko se na sebe vůbec naladíme. Není možné se do něj vžít tak, jak by si to zasluhoval. Když má naše mysl pocit, že bojuje o přežití, žije deadliny, stresy, konflikty, tak prioritizuje, a sex ta priorita v této situaci prostě není. Život přitom můžeme uzpůsobovat ledasčemu - práci, vzdělání, seberozvoji, ale sexu většinou ne. Když jsme mladí, může to fungovat automaticky, pak se ale automatika vypne. Terapie životním stylem nepomůže ve všech případech, ale u velké části ano.
Zmínila jste velký mýtus, že sexuální touha padá z nebe.
To je častý pocit, ale mylný. Sexuální touha nefunguje automaticky. Spousta soudobých výzkumníků ze zahraničí říká, že sexuální touha dlouhodobě vydrží těm, kteří se starají o to, aby ji měli.
O tom, že nám sexuální život drtí deadliny, únava a stres, jsem už mnohokrát psala já i jiní novináři. Mám pocit, že už se to obecně docela i ví. Ale proč je tak těžké to změnit?