K orgasmu se dá prodýchat, říká z vlastní zkušenosti koučka
Co dokáže stres udělat se sexualitou? Dobré i zlé. Sex může být způsobem, jak stres ze života odstranit, ale i jak ho vytvořit. Pojďte si udělat jasno - s koučkou stres managementu
Proč o sexualitě ráda mluvím s lidmi, kteří se ve své profesi nezaobírají přímo jí? Protože je toho mnohem víc, co k dobrému sexu potřebujeme - protože sexualitu máme tendenci chápat hodně úzce. Když jsem potkala koučku Evu Zahrádkovou a viděla její téma stres management, napadl mě hned termín sex management (už ho vyrábím 😉).
Co dokáže stres udělat se sexualitou? Ať už krátkodobý nebo dlouhodobý? Souvisí spolu strašně moc.
👉 Sex může být způsobem, jak stres ze života odstranit, může být způsobem relaxace, ale pozor! Měli by to tak mít oba (všichni) zúčastnění!
👉 Sex ale může být i cestou, jak stres vytvořit. A nebo ho také na dlouho úplně zabít.
Eva Zahrádková učí lidi zvládat stres = to je podstata stres managementu, celkem záhy po začátku našeho rozhovoru vytáhla jedno z nejpodstatnějších sextémat: konsent. Když dočtete až na úplný - úplný - konec, dozvíte se proč. Popsala, že stres vzniká tehdy, když děláme, co nechceme. Mluvila o tom, jak si ubližujeme, když neříkáme ne, když (sex) nechceme. A pak vystřihla návod na proces odmítnutí. Takovou anatomii říkání ne.
PS: Rozhovor jsem nabírala krátce před tím, než jsem se sesypala. Moje ADHD mi blokuje záchranné brzdy, a já se proto vyždímám tak, že se pak prostě musím restartovat. Tentokrát to bylo hodně psychické - viděla jsem jen negativní věci. Uklidila jsem se na pár dní do bubliny bez povinností, "nasadila si vyšší dávku" klasické psychoterapie a jako pomocníka jsem použila prvky zmíněné v textu níže. Jak to bylo po ruce, čerstvě v hlavě... Je to tak čtyři týdny a já jsem úplně ohromená z toho, kolik krásných věcí je všude kolem mě. Takže osobní dík Evě!
Evi, jak souvisí stres se sexem?
Hodně. Když je tělo ve stresu, jsme stažení, napjatí, a ztrácíme citlivost. Necítíme plně intenzivně dotek, ani signály, které nám tělo dává. Pro sex ale potřebujeme přesný opak: uvolnit se a otevřít. Čím větší citlivost, tím lepší sex.
Stres je zabijákem dobrého sexu, protože nám citlivost ničí. Je to postupné a mnohdy si lidé neuvědomují, že už nereagují na doteky a stimuly jako dříve. Dlouhodobý stres může vést k celkové necitlivosti, jejíž součást je i emocionální chlad a ztráta fyzické vnímavosti včetně vaginální necitlivosti a tak dále.
Co se při stresu děje na hormonální úrovni?
Hans Selye (kanadský lékař, biolog, chemik a endokrinolog, který je považován za otce moderního výzkumu stresu - pozn. autorky) objevil, že biologické projevy stresu mají největší vliv zejména na tři typy tkání nebo orgánů v těle – hormonální systém, kde jsou jasně pozorovatelné změny u nadledvinek, dál imunitní systém, přičemž stres viditelně ovlivňuje slezinu, brzlík a lymfatické uzliny, a pak trávicí systém, kde stres působí na výstelku střev.
Jak stres vlastně vzniká?
Velmi často ze strachu, a když člověk nerespektuje své hranice. Když dělá něco, s čím vnitřně nesouhlasí, není prostě věrný sám sobě. Stres si ale nenosíme do sexu třeba jen z práce. Může vznikat i kolem sexu nebo při něm. Třeba tehdy, když se člověk nemiluje z lásky a ze svobodného rozhodnutí a místo toho následuje vnitřní “měl/a bych nebo musím. Tam jsou právě často přítomné strachy, které mohou vycházet třeba ze závislosti na druhém. Emocionální, materiální, jakékoliv.
Takže jedno z řešení stresu je zbavit se závislostních vztahů…
Nejlepší by bylo mít jen takové vztahy, v nichž na sobě s partnerem či partnerkou nejsme závislí a milujeme se jenom z lásky. Nezávislost podporuje autenticitu a schopnost říkat "ne", což nás chrání před ztrátou citlivosti.
Základní řešení stresu je však naučit se s vnitřním napětím pracovat. Důležité je to pro všechno, co děláme, kamkoliv jdeme, ale v partnerských vztazích je to absolutně klíčové. Protože právě v nejbližších vztazích lidé často nejvíc dělají věci, které nechtějí, ale neřeknou to nahlas nebo si to své “ne” neustojí.
Je to třeba kvůli závislosti, za níž je strach být sám. Často také vídám i strach, že když třeba žena nevyjde svému muži vstříc, tak ji opustí. Na rozchod by možná vůbec nedošlo, protože on ji miluje, ale to ona nezjistí, protože o tom nemluví. Problém je v tom, že lidé někdy staví svůj vztahový život na nějakém nevyřčeném přesvědčení. Přesvědčení jsou zásadní bariéry, se kterými pracujeme, když se snažíme ovládnout stres. Objevujeme třeba bariéry typu “kdyby tohle o mně partner věděl, tak by se se mnou rozvedl”. Jde kolikrát o úplnou banalitu.
Jakou třeba?
Jste právě v pětině textu. Chcete-li si text přečíst celý, kupte si ho za 155 Kč tady 👇
Nebo si pořiďte předplatné celého webu od 110 Kč za měsíc a můžete číst všechny texty Hledání sexuálního grálu. Je jich tady už skoro stovka. ;) Klikněte na tlačítko Plný přístup. Nebo si aspoň nechte posílat newsletter - chodí každý týden a je zdarma.