30. březen 2023

Co je Hledání sexuálního grálu

Co je Hledání sexuálního grálu
Co bude dál? Snad Grál!

Jsem novinářka. O sexu jsem začala psát až těsně před čtyřicítkou. Mnohé to překvapilo. Proč až tak pozdě? Říkali, že sex se řeší, když jsou lidé mladší. Žiju v jiném světě. Za tematickou změnou mé kariéry mohou právě tyhle komentáře. A také moji vrstevníci.

audio-thumbnail
Audioverze textu Co je hledani sexualniho gralu
0:00
/754.106844

Proč vrstevníci? Jak se lidé v mém okolí kolem té čtyřicítky začali po sociální pauze (start rodičovství) vracet do života, vyplývaly z toho nevěry a rozvody. Byla to u nich náhlá velká změna. Sex nějakou dobu nebyl vůbec téma, a najednou byl téma hlavní. Byl spolu se zamilovaností a frustrací hybnou silou změny. A měl sílu a dramatičnost Krakena. Znáte to bájné zvíře, které najednou vynoří z černých hlubin chapadla a potopí celou loď? Zvíře, které nikdo nikdy pořádně neviděl, ale lidé se ho obávají od té doby, co se plaví po moři? Sem tam nějaká loď zmizí. Zatoužila jsem prozkoumat, proč se vlastně ty lodě potápí.

Otázky excentrické a divné

Sex mě vždy zajímal a bavil, chtěla jsem o něm mluvit od probuzení hormonů. To mi bylo 12. Nebylo ale s kým si o něm povídat. Ještě hodně dlouho. Nikdo o něm nic nevěděl. Naštěstí tu byly knihy a spousta času na trénování praxe. Je to skoro 30 let a mě vlastně moc nepřekvapuje, i když mě to mrzí, že se ty mé otázky lidem dodnes zdají někomu excentrické a podezřelé.

Za tu dobu se u mě změnilo hodně věcí: Mám dvě děti, žiju přes 12 let ve vztahu s manželem, je mi 42 a sex mě baví ještě víc než kdykoli před tím. Ačkoli mám fůru sexuálních zkušeností a znalostí, otázek mám snad ještě víc než na začátku. S faktem, že je sex na celoživotní studium, se mi hezky zraje a stárne.

O sexu NElechtivě

Když jsem rozhodla, že vyrazím na cestu hledání sexuálního grálu a bavila se s lidmi o sexu, začala jsem narážet na podezřívavost. Lidé si někdy myslí, že když se o tom bavím, že ho s nimi chci mít. Někteří jsou nesví, těm sexuálně "ostříleným" pak jiskří oči. Ale není potřeba. Proč bychom se o sexu nemohli bavit stejně, jako když se bavíme o tom, jak jsme začali běhat? Hledání sexuálního grálu pro mě není hledání sexuálních partnerů. Můj vlastní sex je Grálem pouze nepřímo inspirován. Nepoužívám ho jako způsob, jak si sex kompenzovat. Ráda o tom, jak vnímám sexuální stránku sama sebe, otevřeně mluvím, a to proto, že chci, aby se o sexualitě normálně mluvilo. Bez erotického dusna. Jde to. Styl komunikace o sexu, který nevede k sexu, jsem pilovala dlouho a jsem na něj pyšná.


Nejdřív kniha...

Záměr s názvem Hledání sexuálního grálu vznikl před víc než dvěma lety s tím, že to bude kniha o celoživotním hledání sexuálního uspokojení. Mluvím s lidmi celého spektra a všech možných zaměření. Někdo svou pravou vášeň tají a konečně se s ní může někomu svěřit. Někdo si to vychytal a chce to šířit. Někomu se nedostává dost sexu, je zoufalý a neví. Jiný je zmatený a vyčítá si sexuální touhy. Sdílení má pro ně většinou stejný efekt jako pro mě ty příběhy slyšet - je to osvobozující a inspirující.

Je to ale i náročné. Bez supervize - své psychoterapeutky - bych to asi už nedělala. Je teda paradoxní, že jsem začala na knize intenzivně pracovat, když začala válka na Ukrajině. Sex byl pro mě tehdy únikovým tématem. Po pár měsících jsem ovšem konzultovala u terapeutky spíš témata Grálu. A to i navzdory tomu, že si pro knihu vybírám víc ty šťastné příběhy. Pro nikoho to není čistě bezbolestná cesta.

... teď i podcast, a hlavně web

Práce na knize se rozjela i díky Twitteru mám @HGralu, kde jsem od jara 2022. Díky němu mám videocast Milfka & Katolík. Ale pořád mi chybělo místo, kam bych mohla sypat milion zajímavostí, které na své cestě Grálovny, jak mě pojmenoval jeden z mých sledujících, potkávám. Našla jsem také řadu témat, která se do knihy nevejdou, a přesto je považuju za nutné před sepsáním knihy prozkoumat blíž. A také je považuju za důležité sdílet bez pevné vazby a hned. Vznikl proto druhý záměr: web. Zatímco kniha bude patřit víc příběhům sexuálního života, web je prostor především pro odborníky, kterých se ptám, jak to s tím sexem vlastně je.


Sexuální výchova, ale dospělých!

Svoje psaní zde pojímám jako takovou sexuální výchovu dospělých. Slovo dospělých zdůrazňuji. Na děti edukace míří, ale od dospělých se očekává, že už o sexu vše vědí a všechno umí? Najdete u mě témata vskutku dospělá - spíš než 18+ to vidím na 30+. Ráda se věnuju hledání a šíření sexuálního know-how v pokročilých a alternativnějších tématech a technikách, jako je například BDSM, konsensuální nemonogamie, mokrý ženský orgasmus, fisting atd. To je jeden z důvodů, proč je web zčásti jen pro předplatitele. Témata, která jsou hodně intimní, jsou přístupná jen těm, kteří o ně skutečně stojí. Na webu ale dávám prostor i kuriozitám, netradičním pohledům a hravosti. Protože co jiného než hra je sex ve věku, když už ho nepotřebujete použít k rozmnožování? Ano, sex patří i starším a je to velká jízda, která umožní stárnout s radostí a také ve zdraví. Web přináší i drobné úryvky příběhů z chystané knihy.

Plním sny

Řada mých respondentů trpí nesvobodou v sexuální oblasti. I já jsem se celý život potýkala s nedostatkem - nedostatkem možností bavit se o sexu. Hledáním sexuálního grálu si tento svůj sen plním, to je skvělé. Děkuju všem, kterým moje troufalé otázky i má vlastní otevřenost v oblasti sexuality nevadí, nebo si to dokonce užívají." Ještě lepší je na tom ale to, že sen o možnosti otevřít se plním i dalším. Tím, že si tento web předplatíte, pomáháte vzniku knihy, ale ještě víc otvírání diskusí o sexualitě - a doufám, že to pomůže i vám. Nikdy nezapomenu na napjatý hlas, který se se mnou v jedné karlínské kavárně poprvé po 20 letech rozmluvil o svých BDSM touhách, se kterými se snažil bojovat. Jeho příběh sleduju už rok; rozvinul se tak, že ho nepoznávám. "Poprvé jsem si nepřipadal jako úchyl," slyšela jsem mnohokrát. Jsem vrba a stala jsem se přirozeným networkerem. Mám na kontě už několik mileneckých vztahů a zaměstnaných psychoterapeutů. Z těchto Grálem započatých cest mám největší radost. Proces tvorby Hledání sexuálního grálu považuji za důležitější než vydání knihy samotné.


Klobásy do konce života

Proč tu vlastně jsem, co jsou mé mise? Jsem tu proto, abych prezentovala myšlenku, že sex je doživotní záležitost. Mělo by být normální, že nám tahle krásná hra nepřestává patřit, když zestárneme. Mrzí mě, když slyším, že si ženy v domovech pro seniory musejí schovávat klobásy pod polštář a červenat se, když jim je ošetřovatelé objeví a vyhodí. Sex nám umožňuje žít hezčí život.

Jsem tu proto, abych volbou témat ukazovala, že sex v dlouhodobých vztazích nemusí být nuda. V sexu se lze krásně rozvíjet.

Jsem tu i proto, že mě trápí, jak moc si ženy a muži v záležitostech vyplývajících z pohlavních orgánů nerozumějí. Dala bych hodně za to, kdybych mohla prožít jeden den v mužském těle. To, že žijí muži v jiném vesmíru než ženy, jsem nahlédla, když jsem byla těhotná se synem. Kompletně se mi změnilo libido.

Těmto a dalším myšlenkám bych ráda věnovala své novinářské know-how. Fascinuje mě, kam všude až sex sahá. Dokážu ho vidět v mnoha věcech. Ne že by byl život s tím jednodušší, ale je rozhodně vědomější a udržitelnější. Chcete vědět, kde všude ho vidím? A zda tam skutečně je? Pojďte se mnou, obyčejnou, ale zvídavou a odvážnou ženou, na cestu objevování lidské sexuality! Nebude to vždy komfortní, ale slibuju, že to bude zajímavé. A taky vás to může dovést k lepšímu sexu. Jako mě.


Sexžurnalistika

Na webu najdete texty volně dostupné. Máte možnost je odebírat i ve formě newsletteru (mailem), stačí se jen zaregistrovat - poslat mi váš email.

Část obsah na webu jsem se ale rozhodla zpřístupnit jen předplatitelům. Jedná se o větší témata, která vyžadují víc rešerší, času a zdrojů. Patří sem i audioverze textů a také intimnější záležitosti, včetně těch, které mohou obsahovat materiály pornografického charakteru. Ty se tu objeví ale jen jako doplněk textu s nějakou jinou přidanou hodnotu.

Zpoplatněním obsahu následuju trend světové žurnalistiky, kdy novináři opouštějí mediální domy a vytváří obsah, za který platí čtenáři přímo jim. Díky tomu nemusejí nikomu jinému podřizovat témata, formáty, načasování... Tohle je novinářská svoboda. Je to krásná myšlenka, která mi báječně ladí k myšlence Grálu, což je podpořit svobodu sexuálního prožívání.

Česká média jsou sice plná obsahu o sexu, já se ale se svou vizí skoro do ničeho "nevejdu". Někde mi přebývá agitace, někde zase chybí zdroje, hloubka a skutečný zájem o téma. To je to, co je unikátní na mém obsahu. Mě sexualita lidí fakt zajímá, protože mi pomáhá pochopit sebe sama a člověka vůbec. Věřím, že to, co najdu, pomůže i vám.

Sílu této cesty sexuálního sebepoznávání vidím v ponoru do detailu. Jsem přesvědčená o tom, že až podrobnější rozpitvání toho, co se vám na vaší libůstce líbí, umožní tuto libůstku pochopit i druhým lidem. A nemusíte být vůbec slavní, skandálně úchylní nebo holka, na kterou se chtějí všichni kouknout. Můžete být úplně obyčejní. I přesto jste inspirativní. Můj hlavní záměr, můj úkol, moje mise Grálovny je ukázat čtenářům, jak široké a zajímavé téma sexuality je.

Osvětlit smysl něčeho přes detail ale chce čas, pokoru a citlivé zpracování. Je to delikátní práce, která mi přináší radost, potěšení, někdy i těžkou hlavu. Taková je cesta každé Grálovny i Grále ;) Budu moc ráda, když po ní půjdete se mnou.

Vaše

Hana Vacková

👌🏻 Pokud se vám líbí aktivity Grálovny a chtěli byste je podpořit, klikněte na růžovou ikonu v pravém dolním rohu.

💌 Máte tip na téma? Chcete mi dát zpětnou vazbu? Propojit se? Nebo mě sledovat v živých interakcích? Najdete mě na Twitteru nebo na mailu web@hledanigralu.cz.