16. září 2023

Co zadek, to unikát. Jak na to, aby z cyklistiky nebolel rozkrok

Stydké pysky, šourek, hráz, to všechno má být "v luftě". Všechna váha má být na cyklosedle opřená o sedací kosti. O správném sedle, českých pánvích a bizarních sedlech proficyklistek s vynalézavým cyklistou, kterému bolesti přinesly firmu.

Co zadek, to unikát. Jak na to, aby z cyklistiky nebolel rozkrok
"Řešíme problém spousty lidí. Mnozí se o něm stydí mluvit a často také neví, s kým o něm mluvit. A pak je tu problém stereotypu. Lidé si myslí, že velké a měkké sedlo je to správné řešení. Ale není." říká Jirka Dužár z firmy Posedla.

Při delších vyjížďkách zažíval Jirka Dužár to, co zná mnoho lidí. Otlačeniny, opruzeniny, podráždění pokožky, zanícené pupínky v rozkroku. I já moc dobře znám tenhle diskomfort! Jirka na něj ale vyzrál. Může za to jedna dlouhá vyjížďka ve vedru v Orlických horách, která skončila typickým vlkem. Spolu s kamarádem Martinem Řípou si díky němu založili firmu Posedla. Přišli na to, jak rozkroku při cyklistice ulevit. Dnes je to tři roky, kdy začali vyrábět cyklistická sedla, která by co nejvíce sedla konkrétním pánvím. Jsou jediní na světě, kdo si při tom pomáhají 3D tiskem, a skoro jediní, kdo mají tak dobrý přehled o českých pozadích.


Řešíte stejné partie jako já. Setkáváte se také s tabu kolem nich?

Ano, dost nás to mrzí. Protože vlastně řešíme docela zásadní problém spousty lidí. O sedacích partiích, hrázi a věcech kolem toho se nemluví. Vím, že to mezi sebou řeší cyklistky, ale sdílení zkušeností mezi muži je vzácné. Kamarádi si při nedělní vyjížďce málokdy povídají o problémech s prostatou. Není to něco, co by chtěl každý řešit.

Lidé se o tom buď stydí mluvit nebo nevědí, koho se na tyhle věci zeptat. A problém je i to, že téma trpí zažitými stereotypy - o tom, jak by cyklosedlo mělo vypadat.

Spousta lidí si myslí, že čím větší a měkčí sedlo, tím lepší. Ale ono je to většinou naopak.

Než se k tomu dostaneme podrobněji, řekněte mi: Vás už tedy sedací partie z cyklistiky vůbec nebolí? Je fakt možné jezdit úplně bez bolesti a diskomfortu?

Ano, je to možné, ale je to někdy dlouhá cesta. O tom je vlastně náš byznyspříběh. Začali jsme vyvíjet sedla kvůli vlastní bolesti z jízdy. Během covidu jsme s Martinem - spoluzakladatelem Posedel - dost jezdili a jedna z vyjížděk před třemi lety byla zásadní. Bylo to v Orlických horách, bylo hrozné vedro. Ke známému diskomfortu se nám tehdy ještě přidal vlk - tedy opruzenina. Jak jsme byli v cyklistických šortkách zapaření. Zastavili jsme se u potůčku, chladili si zadky a mazali krémem z bambuckého másla. Což nás později přivedlo na nápad vyrábět vlastní kosmetiku na ochranu sedacích partií.

Neměli jsme tehdy žádné problémy s prostatou, ale klasický diskomfort a někdy, při delších vyjížďkách, jsme cítili i mravenčení v penisu.

Našli jsme řešení v tom, že ulehčíte všem měkkým tkáním a celému krevnímu řečišti, které probíhá mezi sedacími kostmi. Když dochází ke kontaktu se sedlem jen v místech vrcholků sedacích kostí, jen s pevnými částmi, mělo by to být bez problémů.

Já teď po třech letech s Posedly už problém nepociťuju. Ale je to jednak správným sedlem, ale i tím, že je potřeba se protahovat. Spousta lidí má zkrácené hamstringy - svaly zadní strany stehen, které začínají v oblasti pod sedacími kostmi. I jen neprotažené svaly mohou být důvodem, proč zadek bolí.

Znáte vtip, že cyklistika není sport, protože se na kole sedí? Lidské tělo není stvořené pro sezení, ale cyklistika je o sezení. Je to tedy možné kompenzovat?

Ano. Taky říkáme: cyklistika je sedavé zaměstnání. Člověk skutečně nebyl zrozen k jízdě na kole, je to vynález člověka. Tělo musíme přizpůsobit geometrii kola a abychom byli stoprocentně spokojení, měli bychom mít kolo správně nastavené. Dá se to udělat doma - pomocí online návodů a tutoriálů. I my se tomu věnujeme na našem blogu.

Cesta ke správné velikosti sedla vede přes přesné změření rozestupu mezi sedacími kostmi. Stačí je nechat otisknout na paměťové pěně a poslat Posedlům. Podobně vzdálenost kostí změří v každé lepší cykloprodejně. Foto: Matěj Třešňák

Nebo si na to můžete najít odborníky - bikefittery. Je to už docela oblíbené, i když to není nejlevnější. Za tři hodiny zaplatíte od 4 do 6 tisíc korun. Projdete ale celkovým fyzioterapeutickým vyšetřením, které vám řekne, co kde máte zkrácené, jak jste flexibilní v pánvi a oblasti spodních beder a tak dále. Bikefitter vás pak posadí buď na vaše kolo nebo na takzvané polohovací kolo. Navěsí na vás senzory a ty mu v počítači ukáží, jaké úhly svíráte v končetinách a šíji a pak vám navrhne případné úpravy. Třeba výšku sedla, druh sedla, jeho tvar, tvrdost, sklon nebo zakřivenost… Najednou vidíte, kolik je možností chyb. Jejich postupnou eliminací se dostanete k ideálnímu posedu na kole.

* * *

Jste asi tak v šestině textu. Dále se dozvíte,

  • k jakému kontaktu rozkroku se sedlem má a nemá docházet u mužů a žen, a to i v závislosti na typu kola a jízdy
  • proč nejsou vhodná velká a vypolstrovaná sedla
  • jak si vybrat správné cyklokalhoty a jak funguje vložka
  • detaily o speciálních krémech na cyklistický rozkrok

Pokud máte předplatné, tento odstavec přeskočte. Pokud ho nemáte, můžete si to dočíst za jednorázovou platbu tady: https://www.forendors.cz/p/d4ff284ffe0da5d7530744235edd45d2

Nebo si na tomtéž odkazu pořiďte předplatné, díky němuž můžete číst všechny texty Hledání sexuálního grálu. Díky, že mě podporujete v tvorbě pořádných textů. 💛

🎁 Od léta můžete pořídit Hledání sexuálního grálu už jen přes platformu Forendors. Novinka je možnost koupě jednotlivých článků, ale i možnost dát předplatné darem 💛

#hledanigralu #webosexu #sexualita #sexnenisprosteslovo #sexnenisprostema #sexjetema #zdravi #cyklistika #cyklistikebezbolesti #bolest v rozkroku #prostata #posedla #cyklosedlo