6. září 2023

Pro testosteron si ke mně chodí muži jako do Lidlu

Spousta mužů si problém s erekcí zaviní svým životním stylem. Ať už tím “extra správným”, nebo tím nesprávným, říká expert na testosteronovou léčbu, urolog Jan Hiblbauer.

Pro testosteron si ke mně chodí muži jako do Lidlu

Rozhovor s Doktorem Testosteronem, jak si říká urolog, androlog a sportovní fyziolog MUDr. Jan Hiblbauer, jsme dělali na dvakrát. Protože první nahrávka zůstala pohřbená ve zničeném telefonu. Mělo to jednu velkou výhodu - dostala jsem zajímavou zpětnou vazbu na své otázky. Ptala jsem se lékaře mimo jiné i na názor na bezpečnost některých praktik, se kterými se setkávám u svých respondentů. Na nestandardní aktivity, jako jsou dobrovolně bolestivé praktiky, hrátky s oddalováním orgasmů, zamykání penisu do pásu cudnosti nebo vkládání předmětů do močové trubice. Lidé takové věci dělají a obvykle to neprobírají se zdravotnickými experty. Druhý rozhovor jsem nakonec nezačala já svými otázkami, začal ho Jan Hiblbauer úvahou.

"První kontakt s Vámi mě přiměl k zamyšlení, jak moc toho my doktoři nevíme o tom, co řeší běžná populace. Uvědomil jsem si, že se k nám nedostane asi spousta věcí, které určitá část lidí řeší. Ty věci, které ještě nejsou nemoc nebo patologie. Zapřemýšlel jsem si nad tím, jak variabilní může být touha a způsob dosažení uspokojení. Zajímalo by mě, do jaké míry jsou si lidé vědomi rizik, když dělají něco nestandardního, například zasouvání si různých předmětů do tělesných otvorů. Jestli vůbec řeší riziko, že může dojít k nějakému i nevratnému poškození? Můžeme vidět srovnání v tom, když lidé rádi jezdí rychle v autě. Asi v tu chvíli úplně neřeší, že se mohou zabít. Rychlá jízda jim dělá dobře. Stejně tak asi nikdo v sexuálním vzrušení neřeší, že to skončí cévkováním nadosmrti, že může dojít k infekci, nekróze tkání, celkovému poškození zdraví..."


Jak moc se potkáváte se sexualitou odlišnou od té běžné? Co je konkrétně pro vás v ordinaci extrém?

Moc často něco odlišného nevídám. Teď mi jeden klient říkal, že ho baví čichat k oblečení své 16leté neteře. S tím je dobré jít za sexuologem, na druhou stranu ten člověk zas tak moc nevybočuje z toho, jak je nastavená naše společnost. Občas i do běžných médií pronikne zpráva o prodeji použitého prádla či třeba prdů, viz kauza influencerky, která díky tomu skončila pro ileózní stav v nemocnici. Naše společnost adoruje mládí a krásu. Starší ženy si dávají pro omlazení botox, muži si implantují vlasy a tak dále. Myslím si, že dospělého chlapa byl měl přitahovat dospělý sexuální protějšek, který má vyvinuté sekundární pohlavní znaky. Jenže to může být, díky posunu fyzické dospělosti níže, i dívka ve věku 15 let nebo i mladší. Naše společnost se k tomu staví nějak a společnosti v jiných částech světa to mají zase jinak. Je dobré se zamyslet nad tímto rozporem a co k těmto rozdílnostem vedlo a jak se k nim přistupuje.

Poruchy erekce, které řešíte nejčastěji, mohou přímo souviset se stárnutím. Ale chodí k vám i mladší muži, že?

Ano, i mladší. Dost často je teď vídám.

Porucha erekce může být organického původu - na úrovni nervů či cév, případně se může jednat o důsledek vedlejších účinků léků či důsledek hormonální nerovnováhy. Tato příčina je často důsledkem chronických civilizačních onemocnění. Důvod ale může být i psychogenní - příčinou je obecně stres, ale i obavy ze selhání a tak podobně.

Teď mi přišel do ambulance kluk - vyloženě sportovec. S dvou- až i třífázovým tréninkem. Sice u něj ještě nebyla prokázaná organická porucha, ale dalo by se říct, že už určitou formu organické poruchy má. Tím, že je přetrénovaný a unavený. To může mít vliv i na celý hormonální profil a nervový systém. A vyčerpání psychické k tomu může být přidružené.

Mladých sportovců do třiceti mi do ordinace chodí mnoho. Přicházejí s epizodickými poruchami erekce, tedy dějí se jim sem tam. Nejsou schopni kvalitní erekce nebo se jim zhoršuje sexuální život 14 dní či měsíc po soustředění nebo před sezonou nebo v ní.

To už se dá klasifikovat jako organická porucha erekce, i když u nich není naplněná podmínka, že s erekcí musejí mít problémy 6 měsíců po sobě.

U psychogenní formy poruch erekce hrají velkou roli stres, obavy i důsledky sociálního prostředí.

Seznamky typu Tinder umožňují setkat se s kýmkoliv. Lidé perfektně pracují se svým profilem - vytuní ho a sbalí ženu “drsnými” fotkami sebe a své “drsné” káry. Pak má ale najednou mladý muž ukázat, že je “drsný” i v posteli. A je to kolikrát zklamání.

Muž na sebe má nároky a od partnerky očekávání, o kterých ale v hloubi duše ví, že nejsou postavené na reálných základech. Když se jich ptám, s čím do sexu jsou, často slyším, že s obavou, že to nepůjde. A samozřejmě nejde.

Pak je také otázka, jestli můžou mít kvalitní sex lidé, kteří se teprve potkali. Bude to hodně lišit od dlouhodobého partnerského sexu. To je třeba si uvědomit a neočekávat od začátku hned nejvyšší kvalitu sexu.

Samozřejmě hraje roli i přesycení pornem. To lidi sytí dalším nereálným očekáváním. V reálném zážitku dostane něco nenaaranžovaného, nevyretušovaného a nenasvíceného. Narazí na různé pachy, chutě… A to všechno nemusí zvládnout.

Stálo by za to prozkoumat, jak náš život na sociálních sítích ovlivňuje naši schopnost interagovat osobně.

A kromě mladých chodí nějaká další výrazná skupina?

Ano, jsou to muži mezi 40 a 50 lety s nadváhou, vyšším cholesterolem a tlakem, s dlouhodobou léčenou i neléčenou cukrovkou. To jsou běžní pacienti s problémy s erekcí.

Jak se definuje porucha erekce?

Alespoň půl roku trvající problém s erekcí, který neumožňuje uspokojivý styk z pohledu obou partnerů. V guidelines je uvedeno, že se jedná o přetrvávající neschopnost dosáhnout a udržet erekci dostatečnou k umožnění uspokojivého sexuálního výkonu.

Kdy mají muži ideálně jít pro pomoc, když trpí poruchou erekce? Třeba už s nekvalitně prokrveným penisem?

Doporučil bych to ve chvíli, kdy je to začne trápit. Což má každý jindy. Většinou pacientům říkám: ...

Jste asi tak v čtvrtině textu. Dál se dozvíte

  • jak může muž poznat, že má nízkou hladinu testosteronu
  • jaká je léčba a jak být pacientem, kterému lze pomoci
  • proč muži léčbu často vzdávají
  • jak ze svých dětí nevyrobit "rozbité zboží"
  • co s předčasnou ejakulací

Delší a intimnější texty jsou na webu Hledání sexuálního grálu k dispozici jen s předplatným. Zvolit si můžete variantu po měsících nebo na rok - mrkněte za růžové tlačítko "Plný přístup" v pravém dolním rohu. Díky za podporu!