12. červenec 2023

Jak mluvit s neheterosexuálními lidmi?

Zapomeňte na 4 procenta. Počet jinak než heterosexuálně orientovaných lidí je nyní v populaci podle různých průzkumů až k 15 procentům. Víte, jak s nimi mluvit?

Jak mluvit s neheterosexuálními lidmi?

Ano, byla jsem lehce nervózní, jak říkal Petr Stuchlík na začátku podcastu Milfka & Katolík o životě gaye v současném světě. On si jako nervozitu vyložil naši konsternovanost jeho žovialitou, když přišel do studia vysmátý s otevřenou lahví vína a štanglí tlačenky a o hodinu později. Ovšem nervózní jsem - když už - nebyla z Petra, ale obecně - jsem nejistá v situacích, kdy potkám člověka, o kterém vím, že je jeho orientace neheterosexuální, a ještě nevím, zda to bude téma a jak se o něm bude mluvit. Proto jsem si před natáčení vyzpovídala Andreu Stašek, která mi pomohla jednak s tím, jak pracovat s touhle obavou, ale hlavně s tím, jak správně mluvit o minoritách a jak o tom vůbec začít. Andrea je totiž psycholožka a výzkumnice zaměřená na LGBT+ tématiku. Působí na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně a Institutu pro psychologický výzkum.

5 až 15 %

Takzvaně vyoutovaných lidí je kolem nás stále víc, ale stále dost málo na to, abychom měli komunikaci o jinakosti v oblasti identity zažitou. Nejsem jediná, kdo se na tohle Andrey ptá. Ještě než se dostanu k jejím radám a tipům, zastavím se u počtů neheterosexuálních lidí. Protože tahle čísla dají váhu tomu, proč je to důležité téma.

V populaci je neheterosexuálních lidí podle různých průzkumů 5 až 15 %. Proč takový rozptyl? A jak vzniká to vysoké číslo? Záleží na tom, jak se na to výzkumníci ptají. Jiná čísla vychází z průzkumu, kde se ptají, jak vás přitahuje stejné pohlaví. Ty se dostávají na 10, někdy až na 15 procent. Většina výzkumů ale míří na lidi, kteří svou neheterosexualitu přijali, a těch se ptají "Jste gay/lesba?". Tam jsou zase čísla nižší.

Vyšší čísla ukazuje i český průzkum agentury Behavio a socioložky Markéty Šetinové, kteří mapovaly vztahy a seznamování. Napříč všemi věkovými skupinami se jako heterosexuální označuje v Česku "jen" 89 procent lidí (u mužů 91 %, u žen 87 %). U nejmladší skupiny zahrnuté v průzkumu (18-24 let) je to ale už jen 80 procent. 11% z nich se považuje za bisexuální.

Zeptejte se, nerozmazávejte

Jsou dvě základní pravidla. Když k nim přidáte respekt, slušnost a empatii, měla by být komunikace v pohodě pro obě strany, radí psycholožka.

Andreo, jak správně označovat lidi neheterosexuálního zaměření? Je "homosexuál" neutrální označení?