1. květen 2024

Kondom, konsent, klitoris: Jak připravit syna na jeho poprvé

Rodiče, dejte pozor na humor a selský rozum. A mluvte o lásce

Kondom, konsent, klitoris: Jak připravit syna na jeho poprvé

Začne řešit, co má na sobě, jak to vypadá, s telefonem v ruce se usmívá. Možná vám o tom, že se schyluje k prvnímu rande nebo sexu, i řekne. Jak pomoci synovi úspěšně vplout do vztahu s dívkou? Co potřebuje znát a slyšet? A co obecně podchytit ve výchově, aby se budoucím partnerkám s vaším synem žilo dobře?

Tenhle článek je sice o synech, mnohé ale platí i pro dcery. Především fakt, že pokud jste spolu do prvního rande o sexualitě nemluvili, tak je teď pozdě. Začít byste s tím měli už od raného věku svých dětí, aby sex, tělo a vztahy byly přirozené součásti jejich života. Ideálním momentem, kdy s tím začít, je, když s tím za vámi dítě přijde samo.

Sedmiletého syna začalo bavit lakovat si nehty. Setkal se ve škole s posměchem, že je gay. Druhý den přišel do školy a usadil kámoše lavinou informací, kdo vlastně gay je. Proč byl vítězem situace, která by ho, kdyby byla neřešená, mohla zdrtit? Protože jsem jako matka čekala, že na jeho nehty budou ve škole reagovat.

Rada č. 1: Vyjádřete radost, že s tím za vámi přišly, a nikdy je neodbuďte. Už by nemusely přijít a sexuální výchovu pak převezme porno a kamarádi.

Jeden z mých největších poznatků posledních let k sexuální výchově doma je, že není úplně dobré přistupovat k tomu selským rozumem a na základě toho, co vidíme kolem sebe. Jsme zajatí ve svých postojích a zkušenostech, většinou nás nikdo neučil a standardy se od našich začátků změnily.

Rada č. 2: Nastudujte si moderní zdroje. Nejvíc se teď hovoří o knize organizace Konsent Děti to chtěj vědět taky.

Nastražte uši a srdce, ne peněženky!

Mluvte s kluky o intimních věcech, i o těch holčičích – menstruace je taky důležité téma. A když budete hovořit obecně o holkách a ženách, dejte pozor na stereotypy! Nejsou takové a makové. „Některé mají rády kytky a když za ně kluk v restauraci platí, jiné to ale zase striktně odmítají. Každá je zkrátka jiná. Základní rada pro všechny vztahy ve všech fázích je: Nic o druhých nepředpokládejte. Ptejte se a komunikujte,“ radí psychosexuoložka Leona Šímová.

Jak prakticky řešit zvaní a placení? Kdo chce platit, zeptá se, zda to druhému nebude vadit. Pokud bude, zaplatí jen za sebe. Prostě o tom mluvit.

Místo projevů staromódního gentlemanství, které ženy pojímá stereotypně – jako slabší, nutné ochraňovat a dotovat penězi, dívky i dámy ocení, když muži nastraží uši a věnují jim pozornost.

Dnes jsou úplně jiné standardy seznamování, než jaké byly před dvaceti lety. Dnes jsou někteří mladí lidé poměrně pokročilí v emancipaci, pokročila i detabuizace sexuality, mnoha sexuálních praktik, nových druhů vztahů (konsensuální nemonogamie) a sexuálních menšin.

Nedávejte přednášky, pojměte hovory o sexu jako debatu

Nejhorší je, když rodiče, kteří sami nemají dobré vztahy, syny poučují a kibicují. Možná se snaží, aby se jejich chybám vyvarovali, ale je to zbytečné, protože se všichni z 90 procent učíme nápodobou.

„Kibicování je devastační. Rozpor v tom, co vidí a co slyší, potomkům způsobí zmatek. Proto se odpojí a rodiče přestanou vnímat jako někoho, od koho se můžou něco naučit,“ vysvětluje Kateřina Juřenčáková, lektorka sexuální výchovy projektu Zdravé dospívání.

...

Celý text najdete na Tchibo blogu, pro který jsem téma psala. Je to souhrn toho nejpodstatnějšího. Rozhovory s experty na sexuální výchovu a rozvoj tady najdete brzy.