members-only post 5 min read

Mediálním trendem je ženský sex, ale na mužský taky dojde, říká šéfredaktor Refresheru

O mediálních trendech ze sexuální oblasti se šéfredaktorem jednoho z mála titulů, který používá genderově neutrální jazyk
Mediálním trendem je ženský sex, ale na mužský taky dojde, říká šéfredaktor Refresheru

“Přestalx jsem mít strach...” 

“Možná jsi zaznamenal*a…”  

“Říkáme dost, zní od mladých lékařů a lékařek”

"Naše juniorní redaktorstvo..."

Pokud je vám nad 35 let, nemáte starší děti a nejste moc v online prostoru, možná jste s takovým jazykem ještě nesetkali. Ve slovech jsou hvězdičky, lomítka, na koncích sloves jsou x a slova mají jiné tvary. Takový jazyk používají mladí lidé na sociálních sítích. Nejde o generační výstřelek, ale o genderově neutrální jazyk. A má oporu v Ústavu pro jazyk český. A už ho používají i některá média - primárně onlinová a ta, která vyrábí mladí novináři a novinářky ;) a cílí na mladé publikum. Jedno z nich je Refresher. Proč a chystá se změna i jinde? Přečtěte si rozhovor s šéfredaktorem Refresheru Markem Prosem. 


Není někdy lehké číst Refresher. Jak jste si na genderově neutrální jazyk zvykal?
Byl to velký nezvyk, i teď po skoro roce si musím dávat pozor. V mém věku (39) to není přirozená věc, ale pro generaci, která ten web tvoří a pro lidi, pro které píše, to je daleko přirozenější. Někdo tak mluví na poradách i při normální konverzaci. 

Máte to ve všech článcích? Co je důvodem?
Ve všech. Pokud to někde chybí, tak je to spíš chyba než záměr. Chceme používat tolerantní jazyk, a to generické maskulinum není. 

Co je generické maskulinum?

užívání podstatných jmen rodu mužského pro souhrnné označení mužů i žen, například zaměstnanci, pracovníci, politici, učitelé.

Ukazujeme tím, že jsou si oba rody rovny. Že nejsou jenom lékaři, ale jsou i lékařky. Není to oficiálně kodifikovaná věc, vycházíme z doporučení Ústavu pro jazyk český.

Ostatní média jsou vůči tomuto jazyku víceméně rezistentní. Jak to vnímáte?
U veřejnoprávních médií mi to přijde přirozené. Ty vždy mají konzervativní přístup k jazyku. Jsou zřizované ze zákona. Ale my jsme mladé médium, které si na tom naopak zakládá, že pracuje s jazykem jinak. Můžeme si dovolit různé anglicismy, tykání a různé další znaky. Experimentujeme s formou. Snažíme se tím i trošku odlišit, ukázat tolerantnost v jazyce a zkoušíme, kde jsou hranice. Mluvíme jazykem generace Z a mladých lidí, stejně jako Hey Fomo a jiné různé mladé weby nebo třeba Radio Spin. Média určená pro starší čtenářstvo, které by takový jazyk odrazoval, píšou jinak. Za mě je to v pořádku. Víme, že náš jazyk je pro lidi 40, 50 let plus už nestravitelný.

This post is for subscribers only

Subscribe to continue reading