Někdy je potřeba si na muže jen zvyknout
Hovořit o kvasinkách s mužem je ženě někdy trapné. Když chtějí urychlit léčbu, riskují, že si rozhodí vaginální balanc na měsíce, říká gynekoložka Táňa Glosová.
Na gynekologii se ptejte na cokoliv, řekla na úvod rozhovoru gynekoložka Táňa Glosová. Tak jsem to krátce po něm udělala. Myslím, že jsem svou lékařku po těch dvaceti minutách unavila. Zatímco Táni Glosové jsem se ptala na obecné věci, u své lékařky jsem se ptala na sebe a dceru (a očkování). Nemusela jsem z ní nic páčit. Bylo jasné, že ráda vidí zvídavost a zájem své pacientky. Kdo to nezkusí, neví!
S Táňou Glosovou se bavíme o tom, jak na vaginální pohodu. Proč je vaginální zdraví některých žen křehké jako vlčí mák a jiných zas bytelné jako neprůstřelná vesta? A jak se dostat do stavu perfektního zdraví? Je to zas a znova o tom samém: o naší vlastní iniciativě: Kdo hledá, najde.
Jak žít a pečovat o vagínu, aby její nemoci a komplikace nestály v cestě sexu?
Není na to jednoduchá odpověď. Preparátů je celá řada. Zásadní ale je, že ne všechny preparáty jsou vhodné pro všechny ženy a problémy. Každá reaguje jinak. Každá si musí najít to, co jí vyhovuje.
Pacientkám radím, ať se víc vnímají. Bylo by fajn, kdyby ženám s hledání ideální podpory jejich poševní mikroflóry víc pomohli gynekologové. Víc s nimi o tom mluvili.
Paušálně platí, že je dobré hodně pít, po sexu se vymočit. Mohou si udělat vaginální výplach, ale ten zas někomu vadí. Já třeba doporučuju, když je problém s rovnováhou, dlouhodobě užívat alespoň občas polykací probiotika. Protože se má za to, že když funguje dobře střevní mikroflóra, funguje i ta poševní. Probiotika pomáhají proti vaginálnímu dysmikrobii, což je stav, kdy se v pochvě přemnožily určité bakterie. Není to nemoc, ale nepříjemnost, žena se necítí ve formě, někdy jí to svědí, někdy pálí. Je třeba navrátit rovnováhu - tedy redukovat množství přemnožených bakterií nebo kvasinek a "kolonizovat" pochvu těmi správnými. Vaginální dysmikrobie způsobující vaginální diskomfort je oblast, na kterou bych jako gynekoložka potřebovala víc možností řešení.
Jak mám poznat, že mám ještě diskomfort a kdy už problém vyžadující lék a lékaře?
Na to je těžké jasně odpovědět. Rozhodně je dobré za lékaři chodit, když jsou problémy opakované. Když se v testech nenajde nic jednoznačného, co vyžaduje konkrétní antibiotika, jde právě obvykle u tu narušenou poševní rovnováhu
Co mě jako gynekoložku trápí, je, když ženy chtějí tyhle problémy řešit zbrkle. Vypadá to tak, že si nakoupí řadu různých preparátů, ve kterých jsou třeba antimykotika, a pak je, jakmile přejdou příznaky, přestanou užívat. Je nutné, aby doužívaly celé balení. Nebo použijí dvě nebo tři tablety z nějakého nedobraného balení, co měly doma. Mohou si pak nedostatečně dlouhou a "překombinovanou" léčbou vytvořit patogeny, které se stanou na ty léky rezistentními. Pak se v tom zacyklí a trvá dlouho, než se to vyřeší.
K tomu bych měla pro ženy vzkaz: Chce to trpělivost a nezkoušet vše najednou. Problematika vaginálního zdraví je obecně velká neznámá a vyžaduje individuální sebepoznání. Ženy by k sobě měly být citlivé a naučit se pozorovat se. Vnímat, co jim vyhovuje a co vadí. A mluvit o svých problémech i s partnerem.