Malá revoluce v gay komunitě – velká inspirace pro všechny

Heterosexuálové výraz "side" pravděpodobně neznají, nicméně každý se už asi setkal s tvrzením, že klasický sex gayů je anální sex. Jenže co je klasika? Že to dělají všichni? Že to dělají pořád? Že jde o majoritní aktivitu? Když se podíváme do dat, i když je jich zoufale málo, najdeme tam trochu jinou klasiku. Side muži by nám z toho úplně vypadli - protože to jsou muži, kteří se análnímu sexu vůbec nevěnují. Poprask měl velmi zajímavý důvod, takový, o němž se hodí mluvit i heterosexuálům.
🎧 Chcete si text poslechnout? Souhrn textu za mě obstarali mí dva šikovní AI kolegové 😉
Než se dostanu k důvodu poprasku, pojďme si vysvětlit pojmy, které se vztahují k mužům, kteří mají sex s muži (MSM), ve vztahu k análnímu sexu. “Tradiční” možnosti jsou "top" a "bottom", případně "vers":
- Top je ten v aktivní roli – ten, kdo penetruje
- Bottom je naopak ten v pasivní roli – je penetrován.
- Vers (versatile) je někdo, kdo si užívá obě role.
- Side je někdo, kdo se análnímu sexu vůbec nevěnuje.
Vysvětlení si zaslouží i termín “muži, kteří mají sex s muži”, protože ukazuje podstatnou věc. Označuje jedince mužského pohlaví, kteří mají sexuální styk s jinými muži, a to bez ohledu na svou vnímanou sexuální orientaci nebo identitu. Tito muži se mohou identifikovat jako heterosexuálové, bisexuálové, gayové, ale mohou být i oběťmi násilí. Protože to, když si muž jednou za čas dopřeje sexuální zážitek s mužem, z něj ještě nedá gaye nebo bisexuála. Sexuální chování a sexuální identita jsou dvě různé věci. Gayem nebo bisexuálem se stává teprve tehdy, pokud to sám chce a označí se tak. Více můžete nastudovat v textu webu QHub.cz, seznamuje třeba se spektrem sexuální orientace a procesem hledání identity.
Překvapivá čísla
Na to, kolik mužů se věnuje análnímu sexu s muži, není mnoho výzkumů. Když už nějaký je, zkoumá se rizikovost v souvislosti s přenosnými chorobami a používání ochrany. Výjimkou byla studie z George Mason University ve Virginii z roku 2011, která přinesla nečekaná čísla - vzhledem k tomu, jaké je obecné povědomí.
Mezi téměř 25 000 gay a bisexuálními muži, kteří byli zahrnuti, mělo při posledním sexu penetrační styk pouze 35% z nich. Nejčastěji uváděným chováním bylo líbání partnera na ústa (75%), následované orálním sexem (73%) a vzájemnou masturbací (68%). Anální styk se vyskytl u méně než poloviny účastníků (37%) a byl nejčastější u mužů ve věku 18–24 let (43%).
Čísla z průzkumu mluví proti představě klasiky: většina těchto mužů nedělala to, co většina lidí považovala za "typicky MSM sex". Jako by se najednou ukázalo, že většina kuchařů vůbec nevaří.
💛 Tento text je jedním z těch, které nezamykám, protože obsahují informace zásadní pro sexuální výchovu. Podpořte vznik dalších takových článků! Třeba jednorázovým příspěvkem na tvorbu dalších textů sexuální osvěty – částku si zvolte sami. 👇
Nebo předplatným tohoto webu, který vám umožní číst všechny texty bez omezení už za 110 korun za měsíc. Klikněte na růžovou ikonku v rohu obrazovky/displaye.
Zpátky k side mužům...
Proč ta bouře?
Proč se kvůli jedné kategorie rozpoutala taková diskuse? Především je třeba poznamenat, že side lidé byli v komunitě dlouho neviditelní. Čelili nepochopení, odmítání nebo dokonce posměchu. Byli považováni za „nezralé", „líné" nebo „asexuální".
Zavedení nové kategorie bylo významné, protože poukázalo na to, že jsou lidé, kteří mají specifické potřeby. Například nemohou mít anální sex ze zdravotních důvodů, ale čelí očekáváním, že anální sex je normou. Bylo to volání po tom, že to chtějí jinak, ale jsou tady zažitá očekávání.
Sláva, že tu sides jsou, protože to zvýrazňuje fakt, že sex není jen penetrace. Ta anální totiž vyžaduje přípravu a ne všichni vědí, jak na to - může být poměrně pokročilá technika, která vyžaduje něco o tom vědět. Ale ne všichni gayové na začátku sexuálního života ví.
Ukázal mi to příběh Martina (jméno jsem změnila, Martina osobně znám). "Myslel jsem si, že je anální sex snadný. Koukal jsem dlouho na porno a tam to tak vypadalo. Jenže realita byla jiná. Moje poprvé - v 15 letech - bylo hodně nepříjemné. Byl srpen, horký večer, zapařený stan… člověk prostě ještě nevěděl, že se předtím musí nějak připravit. On věděl, že jsem panic, zkušenosti s análním sexem už měl, ale ne… vůbec jsem o tom nemluvili. Na přípravu nedošlo." Jeho první sex začal sexuální technikou, která je z těch pokročilejších, o čemž nevěděl. A skončil traumatem, protože byl spojený s nerespektováním stopky.
Důvody, proč lidem penetrace nemusí vyhovovat:
- problémy s vnímáním vlastního těla
- úzkosti z výkonu
- užívání léků
- erektilní obtíže
- náročnost přípravy
- zdravotní potíže, třeba hemoroidy
- chronická bolest
- větší velikost penetrujícího penisu
- strach z vyššího rizika přenosu pohlavně přenosných infekcí a HIV
- minulé traumatické zkušenosti
Zavedení nové kategorie znamenalo zpochybnění stereotypu, že MSM sex je nutně o penetraci. Pro mnoho lidí to bylo osvobozující, protože se konečně mohli identifikovat podle svých skutečných preferencí a necítili se méněcenní.
Těm, kteří vnímali kategorii negativně, to také rozbíjelo tradiční představy o mužnosti a sexualitě, které jsou často spojeny právě s penetračním sexem. Téma tak otevřelo i otázky toxické maskulinity a „falizace" gay sexuality.
Byla slyšet i zvolání, zda je škatulka „side" skutečně potřeba, nebo zda to není jen další zbytečná…
Já teda nevím, jak vy, ale kdybych měla sexuální grál v penetraci a byla bych gay, tak bych byla ráda, že se necílím špatně. ;)
Termín "side" přitom tehdy nebyl vůbec nový. Zavedl ho v roce 2013 sexuální terapeut Joe Kort. Později založil i facebookovou skupinu "Side Guys", která dnes má přes 8 000 členů. Jejich příběhy se podobají: radost z toho, že konečně našli své místo, ale také únava z neustálého vysvětlování.
Zviditelnění odmítnutí análního sexu bylo zásadním krokem k větší rozmanitosti a respektu v rámci queer komunity – a zároveň to osvětlilo fakt, že tu existují hluboce zakořeněné představy o „správném" sexu. Tohle platí o sexualitě všech!
Co vlastně "sides" dělají? Vnější sex
Side muži preferují jiné formy sexuální stimulace. Zahrnuje to širokou škálu praktik – od něžných doteků přes vášnivé líbání až po sofistikované techniky vzájemné stimulace. Někteří této skupině aktivit říkají "outercourse" – vnější sex.
Tento přístup rozšiřuje představu o tom, co všechno může vést k sexuálnímu uspokojení. Ukazuje, že intimita má mnoho tváří a že každá z nich může být stejně naplňující.
Lekce pro všechny
A je to něco, co bychom si měli vzít k srdci my všichni, ať máme jakoukoliv sexuální orientaci. Sex není jen penetrace.
Pro heterosexuální ženy, které považují penetrační sex za bolestivý nebo je vedou k uspokojení jiné techniky, může být přístup "sides" inspirativní. Spoustu možností přináší i mužům s erektilními potížemi. Pro páry, které hledají rozmanité způsoby intimity, když se už nudí, nastoluje nekonečně mnoho možných cest.
Zpochybnění "tradičního"
Když se "side" kategorie objevila na Grindru, zpochybnila něco, co se zdálo být neotřesitelné. Pokazila představu, že existuje jen jeden "správný" způsob gay sexu. Narušila představu, že se svět dá rozdělit na jasné kategorie, které prostě platí.
Jenže to tak není. Kolik lidí, tolik verzí sexuality a být gay neznamená věnovat se análnímu sexu stejně jako být lesba neznamená dělat "nůžky" (scissoring).
👉 Kdyby vás zajímalo, jak moc si ženy, které mají sex se ženami, užívají právě nůžky, mrkněte do postu, který jsem dávala na X. Scissoring se ve vědeckých studiích nazývá genitálně-genitální kontakt, někdy též tribadismus. 👇
Nejčastěji hlášené sexuální praktiky mezi lesbami a bisexuálkami:
— Hledání sexuálního grálu (@HGralu) June 30, 2025
- Orální sex (ústa-vagina): 72 % respondentek často a 25 % občas
- Vaginální penetrace prsty: 84 % respondentek často a 13 % občas
- Vzájemná masturbace: 71 % respondentek často a 24 % občas
- Genitál-genitální…
O menšinách menšin
Existence side mužů připomíná, že i uvnitř menšin existují menšiny. Že i v komunitách, které bojují za přijetí, je třeba bojovat za pochopení jinakosti.
Tento příběh není jen o sexu. Je o odvaze být jiný, o hledání vlastní identity a o tom, že každý způsob prožívání intimity si zaslouží respekt. To je přesně ten důvod, proč tak nadšeně píšu o neheterosexuálních tématech - protože jsou nesmírně inspirativní pro majoritu. Kromě toho, že se do neheterosexuální škály dostává díky svobodnějšímu smýšlení o sexualitě a větší osvětě mnohem víc lidí než dřív!
Poselství pro budoucnost
Možná právě v tomto příběhu najdeme klíč k pochopení toho, jak důležité je nepřijímat stereotypy jako dané. Sides nám ukazují, že sexualita má ve všech oblastech spíš spektrum než binární rozdělení buď /nebo, dělá/nedělá. I intimita jako taková má mnoho podob. A každá z nich je legitimní, pokud je všestranně konsenzuální.
💫 Tipy Hledání sexuálního grálu 💫
Tip 1: Heterosexuálové, zkuste taky sex bez penetrace penis - vagína
Zaměřte se na cokoliv jiného - doteky, mazlení, líbání, orální sex, masturbaci, ruce toho dokážou. Možná objevíte nové způsoby, jak si užít intimitu – nebo si jen dopřejete jiný zážitek.
Tip 2: Sdílejte a vzdělávejte
Pokud vás článek zaujal, pošlete ho dál. Pomůžete tím bourat mýty a otevírat diskuzi nejen v gay komunitě, ale i mezi heterosexuálními páry a v celé společnosti.
Tip 3: Máte problém přijmout jinakost? Zkuste zapnout zvědavost!
Je přirozené, že v nás jinakost nebo odlišnost může vyvolávat nejistotu nebo strach. Tento pocit má své kořeny hluboko v lidské psychice i evoluci. Strach z neznámého a odlišného byl v minulosti důležitým obranným mechanismem – pomáhal chránit nás před potenciálním nebezpečím a zvyšoval šance na přežití.
Zároveň jsme od dětství ovlivňováni tím, co je v našem okolí považováno za „normální“. Pokud se setkáme s něčím, co se liší od našich představ, mozek může reagovat ostražitostí nebo odmítáním – prostě proto, že je to nové, neznámé, a tedy potenciálně ohrožující.
Důležité je vědět, že tento strach není známkou špatného charakteru nebo nedostatku empatie. Přirozenost této reakce ale neznamená, že jí musíme podlehnout – naopak, můžeme ji překonávat tím, že se s jinakostí setkáváme, zajímáme se o ni a rozšiřujeme si obzory. Otevřenost a zvědavost nám pomáhají obavy z neznámého postupně rozpouštět a přijímat rozmanitost jako přirozenou součást života.
Inspirace a zdroje textu: Lampoon Magazine, Studie George Mason University (2011), QHub.cz, Joe Kort, příběh připravované knihy Hledání sexuálního grálu
Přišel vám text přínosný? Přispějte na vznik dalších textů! Předplatné je od 110 Kč za měsíc - najdete ho za růžovou ikonkou. Přispět můžete ale i jednorázově, a to kolik chcete. Klikněte na tlačítko! 👇
Web Hledání sexuálního grálu je one-woman projekt novinářky Hany Vackové a je jediný neveřejnoprávním mediálním subjektem na českém trhu, který odmítá komerční spolupráce, aby mohl zůstat nezávislý. Děkuju! 💛
Měl by si text přečíst někdo ve vašem okolí? Sdílejte ho! 👇
Sdílet na Facebooku | Sdílet na X (Twitter) | Sdílet na LinkedIn | Sdílet na WhatsApp | Sdílet na Threads | Sdílet na Bluesky
Přihlaste se k odběru newsletteru
Be the first to know - subscribe today
Member discussion