paid-only post 15 min read

Dřív měli sexuologové zásadní roli, dnes se z jejich tématu dělá estráda

Proč existují průzkumy o tom, jak často myslíme na sex? V médiích jsou z toho články, na které se nejvíc kliká, jaký to má ale význam pro sexvědce a lékaře?
Dřív měli sexuologové zásadní roli, dnes se z jejich tématu dělá estráda

A proč je mezi sexuology drtivá převaha mužů? A v jakém stavu je vlastně česká sexuologie... když se dočtete od Radima Uzla bagatelizující reakci na obvinění ze sexuální delikvence kolegy Jana Cimického? O tom jsem se bavila s výzkumnicí a psychosexuoložkou Kateřinou Klapilovou, vedoucí Centra pro sexuální zdraví a intervence Národního ústavu duševního zdraví (NÚDZ). Dozvěděla jsem se, že existuje jeden rozdíl mezi mladou a starší generací sexuologů, ale o věku to zas až tak není. Jistý díl na tom, co je tu v oblasti popularizace sexuality vlastně špatně, máme i my novináři.

Hlavní důvod, proč jsme spolu mluvily, je ten, že se čeští experti na sexualitu po deseti letech vrací ke komplexnímu průzkumu sexuálního života Čechů. Koncem roku 2023 začal dosud největší a nejkvalitnější průzkum sexuality Čechů CZECHSEX. Téma se zkoumalo periodicky od roku 1993 do roku 2013 - každých pět let. Pak se ale na pokračování nenašlo dostatek financí. A to i proto, že je sexualita vnímána ve společnosti jako méně důležité téma. Od prvního dotazování uplynulo 30 let. Zajímají sexuologické výzkumníky stejná témata jako tehdy? Společnost přeci jen pokročila.

This post is for paying subscribers only

Subscribe to continue reading