Dřív měli sexuologové zásadní roli, dnes se z jejich tématu dělá estráda
Proč existují průzkumy o tom, jak často myslíme na sex? V médiích jsou z toho články, na které se nejvíc kliká, jaký to má ale význam pro sexvědce a lékaře?
A proč je mezi sexuology drtivá převaha mužů? A v jakém stavu je vlastně česká sexuologie... když se dočtete od Radima Uzla bagatelizující reakci na obvinění ze sexuální delikvence kolegy Jana Cimického? O tom jsem se bavila s výzkumnicí a psychosexuoložkou Kateřinou Klapilovou, vedoucí Centra pro sexuální zdraví a intervence Národního ústavu duševního zdraví (NÚDZ). Dozvěděla jsem se, že existuje jeden rozdíl mezi mladou a starší generací sexuologů, ale o věku to zas až tak není. Jistý díl na tom, co je tu v oblasti popularizace sexuality vlastně špatně, máme i my novináři.
Hlavní důvod, proč jsme spolu mluvily, je ten, že se čeští experti na sexualitu po deseti letech vrací ke komplexnímu průzkumu sexuálního života Čechů. Koncem roku 2023 začal dosud největší a nejkvalitnější průzkum sexuality Čechů CZECHSEX. Téma se zkoumalo periodicky od roku 1993 do roku 2013 - každých pět let. Pak se ale na pokračování nenašlo dostatek financí. A to i proto, že je sexualita vnímána ve společnosti jako méně důležité téma. Od prvního dotazování uplynulo 30 let. Zajímají sexuologické výzkumníky stejná témata jako tehdy? Společnost přeci jen pokročila.