19. leden 2024

Sexu mají sice spoustu, nemají z něj ale radost

Když na někoho praskne, že je závislý na sexu, vyvolá to zpravidla jinou reakci okolí, než kdyby se "zapletl" s lahví.

Sexu mají sice spoustu, nemají z něj ale radost

Závislost na sexu je lidmi zvenčí zlehčovaná a někdy dokonce vnímaná i pozitivně. Že by kvůli tomu, že mají závislí víc sexu? Což by chtělo hodně lidí? “Jenže oni sexem trpí. Je pro ně jen mechanismem úlevy, ne zdroj radosti,” říká adiktolog Aleš Kuda. Při našem rozhovoru několikrát apeloval na to, že to není vůbec neškodná záležitost. Závislí žijí v rizikových situacích, riskují zdraví, ztrátu rodiny a všeho, co vybudovali. A trpí stejnými muky jako jiní závislí. Sex v kombinaci s drogami vytváří bizarní situace.


Pomáháte lidem s mnoha druhy závislostí. Jak často řešíte i sex, buď v kombinaci s něčím jiným nebo přímo závislost na sexu?

Téma sexu je součástí mnoha mých terapií. Mám pocit, že jsme na jednu stranu otevření a na straně druhé máme stejně ale brutální tabu. Lidé závislí na sexu chodí málo, ještě nejsou zvyklí to řešit. V Česku se o této závislosti ani moc nemluví, ale v západních zemích jsou na to velké léčebné programy. Je dobré se nad tím zamyslet a nebát se o tom promluvit.

Je něco v oblasti sexu, na co narážíte často?

Dlouhodobě na oblibu trojek a různých swingers. Ono to všechno zpočátku funguje bezvadně. Než začnou mít muži pocit, že to ženě se sousedem jde líp a baví ji to víc než s nimi. Nedej bože, aby žena šla se sousedem sama, to pak udělá totální bordel...

Tomu muži nebo té ženě?

Na obou stranách. Častěji muži, a to tomu, který je výraznější starší. Spustí to v něm silnou nejistotu. Řeším to u lidí, kterým se do toho motá především kokain, který sexualitu výrazně ovlivňuje. Je zajímavé, že se u párů často děje to, že sex bez kokainu ti dva pak už vůbec neprovozují. Třeba ženu ten chlap bez drogy nepřitahuje. V tom páru pak platí, že mít sex rovná se dát si kokain.

Samostatné téma je sexuální apetit se stimulačními drogami, tedy třeba kokainem, a masturbace. Týká se to víc samotných mužů.

Chodil ke mě kdysi pár se zajímavou věcí...