29. květen 2024

Small & big talks ze sexkonference Pink Expo

Sexterapie na pojišťovnu? Kdo si může dovolit o sexu pindat, a přesto mu to hltáte? A kdo učit sexuální výchovu, aby k něčemu byla?

Small & big talks ze sexkonference Pink Expo

Už první konference mi hezky obohatila síť kontaktů, se kterými lze psát o sexu, a jsem ráda, že v tom pokračuje. Sexshop Růžový slon pořádal konferenci i letos, poprvé pod názvem Pink Expo. Byla o tabu v sexualitě a já se pokusím shrnout radost z objevů a setkání, která výhledově zhmotním v nějaký ten text, dva či tři. Tenhle report nebude ani tolik z dění na pódiích, ale spíš z toho, co jsem si vyklevetila sama v kuloárech. Na konci najdete můj seznam 14 tabu, mýtů a věcí, na kterých je třeba ještě pracovat. Bez Pink Expo a rozhovorů s experty by nevznikl a nenasměroval by mě v dalším psaní. Díky, Slone!


Sexterapie na pojišťovnu

Děláme tak zajímavé - sexy - věci, ale skončíme u peněz! S Janou Maškovou Zimolovou, která řeší ženskou sexualitu, třeba vaginální mapování, jsme krátce po pozdravu došly na to, proč tyhle služby vlastně nejsou na pojišťovnu. Jsou drahé a málokdo si péči o základní věc (sexualitu) může dovolit. Je to stejné jako s psychoterapií. Taky je pro mnoho lidí finančně nedostupná. A přitom by to udrželo tolik rozpočtů v původní sestavě (rozumějme rodin).    

Nějaká jednání už kdysi s ministerstvy o podpoře sexterapeutů probíhala, říkala mi Jana. Řešila to Denisa Říha Palečková, lektorka vědomá sexuality. “Chtěli čísla, měřit výkony, to ale nikdo z nás nehlídá, sexterapeuti si nevedou statistiky. A pak jde o vzdělání, a pro to dnes už musíte za hranice,” říká Jana. A mě hned napadlo, že jsou lidé, kteří se zabývají ekonomikou věcí k oboru příslušných - duševního zdraví, sexuality, rozvodovosti. Tohle by možná šlo propojit. Vykopávám tedy diskuse napříč celým spektrem svých kontaktů. Najde se cesta, jak by stát podpořil sexuální zdraví, které je součástí zdraví duševního? To totiž stát stojí čím dál tím víc peněz. 


Kdo si může dovolit o sexu "pindat"?

Byla to nejvtipnější gynekoložka Kamila Žižková, která mě na akci nakopla k tomu, abych zveřejnila resumé soutěže o nejkrásnější dickpik. 

To je hluboká grálová minulost. Na začátku jsem na Twitteru vyzvala muže k zasílání dickpiků a sbírala od žen na obrázky 🐦, pokud chtěly, zpětnou vazbu. I když je Hledání sexuálního grálu o sexuálním životě takovém, jaký je, nechtělo se mi k tomu moc vracet. Dickpiky jsou sporné téma. Váhala jsme s tím, protože jsem se obávala snížení svého kreditu seriózní novinářky, jakou musím být proto, aby se mnou mluvili experti, zvláště lékaři. Ta branže je prostě taková, čest výjimkám!  A do toho přijde Kamila se svojí strhující neformálností.

Debatovaly jsme v zákulisí o tom, komu se v citlivém tématu intimity odpustí humor. Vyčítáme si ho obě. Domluvily jsme se na tématu špína & vagína. Těším se, jak se u toho nasmějeme. Přijde mi, že to s ní - a díkybohu - jinak nejde. Mě to teda vůbec nepopouzí, naopak si mě tím získává (pocit, že jí můžu říct o jakémkoliv problému, u své gynekoložky jsem si to musela vybudovat). “Ne všichni to dávají,” říká Kamila o svém podcastu Pindy z gyndy, který prý kvůli tomu striktně odděluje od seriózního profilu na Instagramu.

Odvázané doktory potřebujeme, třeba s Doktorem Testosteronem byla radost dělat rozhovor!  


A reverzní mentoring znáte?

Lukáš Rychetský je jedním z těch svěžích větrů, které foukají z mladých generací na nás - lidi vychované minulým tisíciletím. Když jsem začala pronikat do sexklimatu dnešních mladých, zhrozila jsem se nad představou, jak asi může dopadat sexuální výchova na školách, pokud ji mají učit lidé mé a starších generací (jsem ročník 1981). Lukášovi, který stojí za projektem sexuální výchovy Lajfr, je dnes 23 a tématu se věnuje od 18 let. Ta cílevědomost mě zaujala.

Nakousli jsme srovnání různých projektů sexuální výchovy a moc se těším na rozhovor. Zvláště na to, co se dozvím o onlinu. O sexvýchově píšu vzhledem ke své cílovce - hlavně pro rodiče - a právě online je oblast, do které rodiče prostě z podstaty nemohou vidět. Ne každý rodič běhá po seznamkách a má s tím osobní zkušenost, kterou by mohl vyprávět a komentovat. Navíc “online” mladých je něco jiného než “online” rodičů. 


Problém jménem fantazie

Jedním z nejčastějších problémů, se kterým chodí lidé na sexuologii, jsou sexuální fantazie, řekla na konferenci sexuoložka Petra Vrzáčková. A mě zajímá proč? Do panelové diskuse, které byla součástí, přišel skvělý dotaz z publika: Co s dívčí sexualitou? Nicméně mě nezajímá, co s ní, když je dívkám 6 let, ale když je jim 12 až 15 let, kdy ještě sexuálně plně žít nemohou, ale už to jede na max. S tímhle jsem já osobně za svého mládí potřebovala pomoct. Prostě nasměrovat. Jak s používáním erotických pomůcek v tomhle věku, když lidé nemohou až do 18 let do sexshopů? 

(Když už jsem měla tenhle text uzavřený, viděla jsem Petru Vrzáčkovou ještě na akci, která se věnovala péči o transgender a genderově rozmanitých osob. A mile ráda sem o ní přidávám ještě poznámku, že je "LGBTQ+ pozitivní". A že to bohužel není mezi sexuology standardní věc! Kdybyste náhodou hledali sexuology - už jsem to s několika svými sledujícími a respondenty řešila, tak kromě Petry Vrzáčkové můžete zkusit ještě sexuology Pavla Turčana a Libora Zámečníka.)


Komu svěřit rozkrok & spol?

Děkuju bordelmamá Natálce z Chilli salonu, že si mě na Pink Expu odchytla a u deci vína mi dopřála moment asistovaného sebezpytu. Šlo o zvážení toho, co si v jejím salonu otestovat a jak se k tomu vztáhnout. Víte, že existuje salón s erotickými masážemi pro páry a pro ženy?


Jiné generace, stejné touhy. Ale jiné podmínky

Téma transsexuality mám ve své chystané knize minimálně ve třech příbězích. Všechny jsou ve stylu “Tak nějak kličkuju, abych měl života trochu radosti”. Žádný neměl takový euforický tón, jaký jsem viděla na konferenci při výstupu Doriana Escoly. On totiž tranzicí prošel, na rozdíl od těch mých, o dost starších respondentů. 


Od důvěrnictví k asistenci

S existencí sexuálních důvěrníků a důvěrnic jsem se potkala shodou okolností pár dní před konferencí. Lidé, kteří vyslechnou sextrable, jsou v oblasti sociálních prací, ale já měla to štěstí, že jsem poznala ženu, ke které se dá objednat takzvaně z ulice - Miriel. Poskytuje intimní masáže, ale i třeba láskyplný výprask.

Ještě něco jiného než důvěrnictví je sexuální asistence. Tahle služba zahrnuje od naslouchání až po sexuální styk a je určená těm, kteří mají nějakou bariéru a prožívat sexualitu pro není snadné a někdy ani možné. Z důvodu zdravotní komplikace, handicapu, stáří... Je pro všechny, kterým nepřijde vhodné využít služeb klasického sexbyznysu. Asistentek a asistentů je v Česku proškolených 23, ale věnuje se jich tomu nyní 9 (pouze ženy). Garantem vzdělání asistentů je organizace Freya, která pomáhá službu i organizovat. Nezprostředkuje ji ale, to už by bylo kuplířství. 

Nejhezčí je, když ke mně na asistenci přivezou svého tatínka jeho děti.”
sexuální asistentka Ema Utajená

Tak takovou míru vzájemného rodinného respektu a otevřenosti bych přála všem. Než se k sepsání tématu dostanu, odkážu vás na čtení o sexuální asistenci na web organizace Freya. 👈  


Hetero - norma - ti - vita. Co to je? 🤯


Už pár dnů přemýšlím o tom, zda bych byla zakrnělá bisexuálka, kdybych byla na startu sexuálního života dnes. Celý život až na pár minizážitků žiju prakticky heterosexuálně, ač hetero nejsem. Může za to heteronormativní prostředí, ve které stále ještě žijeme? Budu to zkoumat. Pomůže mi s tím Jolana Novotná z už zmíněné organizace Freya, kde se věnuje oblasti LGBTQ+. Chci s ní rozkrýt, co všechno se skrývá pod pojmem heteronormativita a proč je to rámec, kterých bychom se NEměli řídit.
"Heteronormativita je založená na předpokladu, že každý je „přirozeně“ heterosexuální, že heterosexualita představuje ideál a že je jako taková nadřazena homosexualitě či bisexualitě." A to je špatně.

Zajímá mě, kam až ta chapadla heteronormativity sahají. Těším se coby novinářka zvláště na jazykovou oblast, o které Jolana Novotná říká, že je nejrezistentnější vůči změnám. Nabrousím si u ní tužku, abych mohla psát víc fér. ;)


Tip na... inkognito anketu?  

Předposlední inspirace je tip pro Růžového slona na nějakou další panelovku. Ale možná je to na článek s anonymizovanými zdroji? To téma je: Pracuji v oblasti sexuality a jsem zároveň matka*otec, partner*ka. Jsou na tom naše děti a partneři*rky líp nebo hůř? 

V zákulisí jsme si pár domácích zážitků nasdílely s ženami, které se sexu věnují na expertní úrovni a bylo to šťavnaté.

“Mami, až ty kámoši přijdou, prosím tě, hlavně se jich na nic neptej.” 
“Mami, můžu s tebou moderovat podcast?” (osmiletý)
“Tady to říct můžu, muže jsem nechala doma.”

Je to pestré, co zažíváme, a není to vždy jednoduché. Zvlášť, když vidíme do temnot, které k těm našim nejbližším přicházejí také. Jsme - my erudovanější - lépe připravení krize zvládnout? Sama bych o tomhle mohla vyprávět hodiny.  


Česká tabu?

Pořadatel konference sexshop Růžový slon si ke konferenci nechal od agentury STEM/MARK udělat průzkum sexuálních tabu v Česku. Došel k tomu, že lidé akceptují masturbaci, ale třeba anální sex a BDSM ještě ne. Nejvíce Češi odmítají pissing (močení v rámci sexhrátek) a pegging (penetrace mužova konečníku), fisting (vkládání sevřené pěsti do vagíny) a rimming (stimulace konečníku ústy a jazykem). Kdybyste chtěli vědět víc, přikládám souhrn 👇

Průzkum Sexuální tabu v Česku v detailu


Vyšší míru akceptace různých méně tradičních sexuálních praktik vykazují mladí lidé ve věkové skupině od 18 do 29 let. Naopak starší lidé jsou často konzervativnější, což se odráží i v jejich vnímání různých sexuálních praktik. Co se pohlaví týče, muži jsou různým sexuálním praktikám obecně otevřenější než ženy. Tolerantnější postoj zaujímají také lidé s vysokoškolským vzděláním a z domácností s vyšším příjmem, zatímco lidé s nižším socioekonomickým statusem jsou často konzervativnější.

Většina české populace vnímá jako přijatelné sexuální praktiky masturbaci a orální sex, anální sex naopak příliš akceptován není.

  • Masturbaci jako zcela nepřijatelnou označily jen zhruba 4 % lidí, téměř 7 z 10 respondentů ji vnímá jako zcela přijatelnou.
  • Orální sex je poté zcela přijatelný pro 60 % lidí a více jej akceptují muži než ženy.
  • Anální sex naopak téměř 40 % respondentů vnímá jako zcela či spíše nepřijatelný.

U všech uvedených praktik platí, že je více přijímají mladší generace, naopak s věkem tolerance klesá.

Jak vnímají lidé erotické pomůcky? Jako zcela přijatelné je označilo přibližně 43 % respondentů, jako spíše přijatelné pak dalších 24 % lidí. Nejlépe je přijímají respondenti ve věkové skupině 18 až 29 let, kde je za zcela přijatelné označilo téměř 57 %. Stejně je vnímá také asi 53 % lidí od 30 do 44 let. Skoro 80 % všech respondentů se také domnívá, že je využívání erotických pomůcek v Česku zcela či spíše akceptováno. Naopak jako zcela nepřijatelné označilo využívání erotických pomůcek zhruba 5 % lidí, a to jak v rámci jejich osobního pohledu, tak i akceptace ve společnosti.

Zajímavé výsledky přinesl průzkum v oblasti skupinového sexu či sexu s další osobou (threesome). Velká část respondentů nemá na tyto praktiky vyhraněný názor, konkrétně je to zhruba čtvrtina respondentů. Vyšší tendenci k nevyhraněnosti mají muži, naopak polovina žen vnímá skupinový sex a threesome jako zcela nepřijatelný. Větší toleranci k těmto
praktikám celkově vykázali mladší lidé či respondenti s vysokoškolským vzděláním.

Pro polovinu respondentů jsou zcela nepřijatelné také BDSM praktiky, větší otevřenost k nim však vykazují mladší lidé. Pro zhruba 15 % respondentů je BDSM zcela nebo spíše přijatelné, pětina nemá vyhraněný názor. „Zajímavě může působit fakt, že k BDSM se často řadící praktika zvaná pegging, při níž je muž análně penetrován ženou s pomocí dilda nebo prstů, je zcela nepřijatelná pro 51 procent žen, zatímco u mužů je to jen 39 procent, přestože právě oni jsou při této sexuální praktice v penetrované pozici,“ popisuje sexpertka Veronika Kubíčková.

Mezi nepříliš přijímané praktiky se pak dle průzkumu řadí také pissing (erotické močení), rimming (anální stimulace jazykem či ústy) a fisting (vkládání ruky do pochvy nebo análního otvoru). Pissing považují za zcela přijatelný jen asi 4 % respondentů, u rimmingu je to pak zhruba 6 %. Nejlépe si z této trojice vede fisting, který za zcela přijatelný považuje 7 %
respondentů. Negativní postoj k uvedeným praktikám je pak opět výraznější u žen.


A moje chvilka?

14 tabu podle Hledání sexuálního grálu

V programu konference mi patřilo křeslo v panelové diskusi o tabu v komunikaci a médiích. Byla jsem tam za mediální branži. Jak o sexvěcech píše, o čem by měla psát? Na to jsem se zaměřila v posledních dvou měsících a vytvořila s novináři, experty na sexualitu i laiky seznam o 14 položkách.

Nejsou tam ale jen tabu - to, o čem se nemluví. To by nestačilo. Přidala jsem tam i mýty. Jsou tam dva druhy věcí: ty, o kterých se málo mluví, a proto se o nich málo kvalitně ví. A pak ty, o kterých se málo kvalitně ví, zato se o nich vyjadřuje kdekdo. 

V oblasti sexuality trpíme selským rozumem. A potřebou přidat ke každé veřejné diskusi o ní i svůj kus pohledu. 

☝ Pozor, tohle nepíšu o lidech venku, ale i o sobě. I já občas podléhám "chytrosti" svého selského rozumu a upřímně doufám, že jsem v tom už polevila. Selský rozum je divný tvor, je to nejvyšší bod naší zkušenosti, ze kterého posuzujeme svět a který nám pomáhá přežít a prosperovat. Jenže, on se hodil ve středověku a hodí se v džungli, ve společnostech, kde vládne stylem “silnější pes…”. Ale ne ve společnosti, která se shodla na tom, že bude chránit svoje slabší. Společnosti, které vyšlo jako fér, moudré a efektivnější respektovat individualitu každého z nás.    

Selský rozum, (de)formovaný pouze vlastní zkušeností, limitovaným rozhledem a empatií prostě nestačí. Pojďme si před diskusí vzít nejprve do ruky knihu nebo jiný kvalitní zdroj informací. Tím, že nám chybí tenhle krok a chybí nám zvídavost a zájem o druhé, se vyjadřujeme, aniž bychom kolikrát chtěli, tak, že ubližujeme. Aniž to víme.

Buďme bystří a míň mluvme! Zkouším to taky ;) V konceptech tweetů mám nyní přes 80 položek, které jsem nezveřejnila, protože mi vždy přišla otázka: “je to dost  vyfutrovaný?” Zveřejnila jsem už dost tweetů, kterých zpětně lituju.

14 tabu, mýtů a sexuálních témat,

kterým bychom se měli věnovat

Pedofilie a dětská pornografie
Sexuální násilí
Ne znamená ne
LGBTQ+
Asexualita
Závislosti & nutkavé sexuální chování
Anatomie a fyziologie těla
Stáří, handicapy & sexuální asistence
Sex výzkum
BDSM
Nové formy vztahů
Béčka detabuizovaných témat
Sexuální ezoterika
Proč se vůbec bavit o sexu?!

Jak jsem to s jakým bodem myslela? Klikněte si 👈

Rozhovory, které předcházely sestavení žebříčku. Klikněte si 👈