20. červenec 2023

Sexletter #5

Vítejte u sexletteru, který je plný dat, barev, nevěr, přátelství s výhodou a coming-outů. Víte, jak na nejtěžší rozhovor v životě vašeho dítěte?

Sexletter #5
Sexletter #5: Data & Duhy 

V pátého Sexletteru najdete:

 • data o nevěrnické spokojenosti
 • story stoplé nevěry
 • něco o přátelství s výhodou
 • rozcestník letních suvenýrů, které si domů přivézt nechcete
 • jednu pěknou mapu sexu
 • odkaz na speciál Hledání sexuálního grálu o tom, co by měl vědět heterosexuál o neheterosexuálních věcech

Sexletter je souhrn toho, co mě v poslední době potkalo na cestě Hledání sexuálního grálu. Z tohoto pátrání vzniká web hledanigralu.cz, který plním takovými informacemi a inspirací, které mohou pomoct na cestě za lepším a trvale udržitelným sexuálním životem. Chcete se nechat inspirovat také? Předplacením webu podpoříte moji práci. Kdo jste na Twitteru, víte, že to "neflákám" ;). Za podporu děkuju! Umožňuje mi plnit si sen o novinařině, která má přímou zpětnou vazbu a především pomáhá. Budu ráda za inspiraci od vás! Napište! 💛


Blažení nevěrníci?

Možná byste si netipli, že se pravidelně nevěry dopouští víc Češek než Čechů, že? 🙃Data o české nevěře jsem dávala nedávno na Twitter.

Přidám k nim ještě druhý průzkum, který mi přišel ve stejné tiskové zprávě sexshopu Růžový Slon. Proběhl mezi uživateli seznamky Ashley Madison:

Víte, jak se staví nevěrní lidé ke své nevěře?

Je pro ně uspokojující, a to jak sexuálně, tak emocionálně. Rozhodně jí nelitují. Komentář výzkumníků k průzkumu? Máme benevolentnější přístup k nevěrám. A já si to teď dovolím rozporovat.

Protože průzkum proběhl mezi uživateli seznamky, která má podtitul seznamka pro zadané. V respondentské základně musí zákonitě chybět nebo být v malém zastoupení skupina lidí, kteří nejsou příznivci a přátelé nevěr. A že jich je opravdu hodně!

Nejsem člověk, který by nevěru zatracoval, naopak si myslím, že může být katalyzátorem vztahů, které nefungují, a mít očistný charakter. Je to ale cesta dramatická a bolestivá. A právě proto bych byla s vysíláním zpráv o benevolenci vůči partnerským podvodům do mediálního prostoru opatrná. Mám pro to důvody:

 • V době stále větší sexuální otevřenosti mi přijde dobré zdůrazňovat, že nevěra je stav, který hrozí velkými zraněními a může mít velmi silné negativní dopady na mnoho lidí. Když se ptám notorických nevěrníků na morální aspekt nevěrnictví, jakoby to téma neexistovalo. Nepřipouští si to programově. Výjimkou je třeba toto:
Já mám "morální kocovinu",  jen když se nad ránem probudím. Když jsou všichni doma a spí. Přes den výčitky nemám, to to mám racionalizované.
 • Můj druhý důvod je, že tyto informace ztěžují situaci lidem, kteří jsou právě na hraně nevěry – ve váhání, zda do ní jít, nebo ne. Mohou být totiž zdrojem pro rozhodnutí. Ale jsou mnohem lepší zdroje; především doporučuju psychology a vztahové odborníky. Lidí v této situaci – tedy na hraně – potkávám hodně! Tak co měsíc se na mě s tímhle někdo obrátí. Cítím vždy velkou zodpovědnost, protože lidé se v tu chvíli chytají stébel. Zrovna minulý týden jsem byla u velmi zajímavé situace. A skončilo to nečekaně rychle a moc hezky. Mrkněte na video v příspěvku.  ⬇️⬇️

Uvidíme, zda bude rozhodnutí muže pokračovat dál bez milenky trvalé. Jsme dál v kontaktu a diskuse se rozvíjí dalšími směry, které jsou už v souladu s jeho stávajícím manželstvím. Nicméně za mě vždy platí, že pomoc odborníka (psycholog, terapeut) je k nezaplacení, zvláště, když jsou v příběhu nějaké prvky psychického nebo fyzického násilí a šikany.


Vidím dva světy! Bohužel

Že jsou muži a ženy dva různé vesmíry, je pro někoho jasná věc a pro někoho blábol. Postřeh Hledání sexuálního grálu, po dvou a půl letech hovorů s lidmi o jejich sexuálním životě: Dávám tomu "jasná věc" bohužel a s obrovskou porcí překvapení (a vlastně i zklamání) za pravdu. Hovořím s muži i ženami, hovořím s páry. A nestačím se divit. Slýchám diametrálně odlišné popisy té samé situace od mužů a od žen. Ženy o faktech mluví kriticky, zmiňují problémy, bolesti, těžkosti těch věcí, muži naopak fakta popisují pozitivně a obalené fikcí - hezčí, než to je. Něco jako "Tak bych to chtěl mít". Popud posunout něco v sexuální oblasti jde v drtivé většině od mužů, velmi málokdy to v páru nastolí žena. A často trvá, než k tomu žena svolí. Když už je žena iniciátorkou, často je to v situaci, kdy partnera nemá.

Musím dodat, že to není až tak, že by si mi ženy stěžovaly na násilí, na to, že dělají sex nedobrovolně, pod nátlakem, to není ten případ. Jen dodám, že tématy sexuálního a sexualizovaného obtěžování a násilí se záměrně nezabývám, jde o složitou problematiku, na jejíž otvírání se necítím. Mluvím spíš se ženami, které mají pozitivní zkušenosti a hezký vztah k sexu. A přesto. Právě z této myšlenky vyrůstá tweet, který včera tak popudil především muže. ;)

Přitom je za ním - ok, možná neumím úplně psát - fakt je výzva k fantazírování. Napadlo mě, jak by vypadal sex (a porno třeba), kdyby jeho podobu a vývoj víc ovlivňovaly ženy. Kdyby byla dominantnější ženská sexualita a ženy by šly víc svou vlastní touhou a vědomě ji rozvíjely. Často se ženy sexuálně probouzejí až v pozdějším věku, až po dětech. Způsobuje to hodně komplikací (nevhodné párování, menší rezistenci (vědom) při sexuálních atacích). Ale zpět k topmu hezčímu - fantazii, kterou jsem si nasadila do hlavy... Hezké věci mi hlavou jdou: Kdyby sex víc řídily ženy, byly by místo (vedle) nevěstinců mazlírny. Bylo by jistě méně penetrativního sexu, díky čemuž by byl sex pestřejší a méně by odpadal s postupem stárnutí. Nebyl by takový hon za ženskými orgasmy, tudíž by na ně byl klid a bylo by jich víc. Sexuální zážitky by byly delší a něžnosti by prostupovaly i za předehru. Sex by méně často začínal rukou v klíně. Bylo by méně sexuálního nátlaku a násilí. Jsem absolutně přesvědčená, že mužského potěšení by bylo víc a bylo by častější!  

Věta, kterou jsem napsala, popudila i ženy. Psaly, že dělají sex dobrovolně, což je skvělé, a tímto jim gratuluju. I já jsem mezi nimi. Přesto musím říct, že čím víc dělám tyhle sexstudies, tím víc beru zodpovědnost za své potěšení do svých rukou a sex je jen lepší. Po 12 letech manželství, 30 let po začátku mého sexuálního života. A to jsem iniciativní od začátku.

Padla výtka, že sex je přece párová záležitost. Jistěže! Ale párová je až v momentě, kdy jsou ti dva už u sebe. Pojďme se ještě v tomhle kontextu zamyslet nad tím, jak vypadá většina porna. A pojďme si doma - v páru - popovídat o tom, zda se nám líbí to samé. My doma teda shodu moc nemáme. Ale v posteli si ji zajistím. ;)  

Ještě to uzavřu jednou větou, nad kterou často přemýšlím, když vidím ženy "se ohýbat". Říkala kdysi kamarádka jiné na večírku:

"Pojď, budeme se líbat. Klukům se to líbí."

Je tohle dobrá motivace pro první sexuální zážitek ženy se ženou? Nebo jakýkoli jiný?


Víc než přátelství, míň než vztah

Kvůli tomu, že mám mnoho zpráv o sexuálně zoufalých ženách a nevýhodnosti jejich pozic v sexuálním životě, přiložila jsem váhu slovům Laury Janáčkové, když psala o nevýhodnosti vztahu kamarádství s výhodou pro ženy (sex bez vztahu) a přesdílela její post z LinkedIn, kde Laura sídlí, na Twitter. Zkuste si přečíst diskusi.

Koukla jsem se na česká data. Mám průzkum psychoterapeutky a socioložky Markéty Šetinové, která se věnuje mimochodem hodně tématům konsensuální nemonogamie, který dělala s výzkumnou agenturou Behavio letos. Průzkum zahrnul i otázku na využívání modelu přátelství s výhodou. Tak tady jsou ve větším detailu, než jsem je sdílela na Twitteru ve videu:

Poměrně vysoké číslo, že? Nejvyšší je u věkové skupiny 25 až 34 let (55%), nejnižší pak u lidí starších 55 až 64 let (38 %) a nad 65 let (36 %). Menší zkušenost s tím mají lidé nízkých příjmů.

Když se výzkumníci ptali na osvědčenost modelu...


Z věkových skupin se tomu věnuje pravidelně a dlouhodobě nejvíc skupina 25 - 34 let (9 %) a 35 až 44 let (8 %). Položku občas nebo výjimečně zvolilo 18 % žen a mužů.

Naopak "není to nic pro mě" uvádí mnohem víc lidí: 42 % mužů a 48 % žen.

Že by si lidé zkušenost zatím nedopřáli? I to bylo možnost zaškrtnout: "nezkusil jsem, ale láká mě to" zvolilo 14 % mužů a 5 % žen.

Pokud vám čísla nesedí, je to tím, že lidé mohli i neodpovídat.


Zpátky radši bez suvenýru

Jste během léta, volna, dovolených povolnější? Pěstujete sexturismus? Léto svádí k sexuálním jednorázovkám rozhodně víc než zima, takže by bylo fajn se právě teď začíst do problematiky pohlavně přenosných nemocí. Zdrojů je na netu spoustu. Já tu upoutám na přehled pohlavních chorob, jak ho poskládal Spolek pro ochranu žen, který se stará o lepší život sexpracovnic...

Kdybyste řešili testování? Velký hrozen živých informací na téma kam se jít testovat a co vás tam čeká, je ve facebokové skupině Polyamory v Česku a na Slovensku. Mrkněte třeba na tuhle diskusi.

U sexuálně přenosných chorob je jisté jedno: s jistotou nic nechytíš, když budeš doma... a ještě jistější si můžeš být, když k tomu doma ani nikoho nemáš. ;) Nějakou tu infekci lze chytit i jen líbáním, kondom nestačí. A že by se ty ve velkém používaly? Ne, takové zprávy z diskusí se stovkami respondentů bohužel nemám. Lidé kolem toho dost mlží a lžou. Takže v tomto případě silně doporučuju: nevěřte tomu, že s vámi je to jiné a že s ostatními kondom používají ;) Bacha na manipulaci!  

Mám tady data pohlavně přenosných nemocí, ale jen je prolítnu, protože jsou hrozně děravá. Zaprvé: Když chytíte něco, co se musí hlásit, lékaři to ne vždy udělají. Zadruhé: Po nahlášení vás hygiena takzvaně "trasuje", všichni známe z doby covidu - měli byste nahlásit své partnery. Realita? Nikdo nikoho moc nenahlašuje, spíš si to řeknou mezi sebou. Ovšem v případě, že lidi mají víc partnerů a ještě k tomu tajně a nikoho nic zjevně netrápí... Tudíž jsou data samá díra. Pár zajímavostí....

 • nejvíc záchytů pohlavně přenosných nemocí je ve věkové skupině mezi 25. a 30. rokem
 • Statistikám totálně kralují muži: Například syfilis mělo v roce 2021 750 mužů, zatímco jen 175 žen
 • Základní data zahrnují i počty infikovaných cizinců a těhotných. Z uvedených 175 syfilitických žen bylo těhotných 43 a 20 z nich bylo cizinek. Češky byly v datech od Ústavu zdravotnických informací a statistiky uváděny jako "tuzemky" 😂
 • Syfilisu je z monitorovaných nemocí dlouhodobě v Česku zachycováno nejvíc, další v pořadí je kapavka a pak chlamydiové infekce.
 • Počet nemocí se v Česku - lockdowny nelockdowny - mírně zvyšuje, jak ukazuje graf ⬇️⬇️

Takže pozor na prázdninové suvenýry!

Pro inspiraci linkuju rozhovor o pohlavních nemocech s gynekoložkou.


Další mapa sexu

Znáte tu dětskou hru "najdi na obrázku"? Pojďme si zahrát!

Kde sídlí na mapě sexuality:

1/ fetiš na profese

2/ Deep Throat Contests

3/ Butterfly Chairs

4/ Fart fetish

A znáte to všechno? ;)

Jak je sexualita pestrá! Autorem mapy je opět Franklin Veaux, jehož jiná mapa se v české verzi objevila v předchozím Sexletteru. Užijte si cestování! ;)


Dosud nejbarevnější grál!

Na webu hledanigralu.cz přibyly tři texty, které tvoří tematický speciál s názvem O nehetero pro hetero. Protože svět "menších skupin" zdá se mi být pořád ještě hodně neviditelný, nepřijatý, nepochopený a oddělený. Vystačíme s obyčejným respektem, empatií a slušností. Ale víme všichni, jak do toho? Přeci jen mohou to být věci citlivé.

Texty vznikly z několika hovorů s Andreou Stašek, když jsem se já - víceméně hetero obklopená skoro jen heteresexuálními vztahy - připravovala na tvorbu obsahu o LGBT+ tématech. Protože je to téma, které může trpět stereotypy, je povinností novinářů ctít určitou etiku. Ovšem domnívám se, že s tím, co nás učili před 20 lety, si už dneska nevystačíme. A nevystačíme si ani se selským rozumem, což se podle mě týká celého tématu sexuality.

Top z těch tří textů je manuál, který by se mohl hodit každému rodiči. Může se to stát i vám, že se vám "vyoutuje" dítě! Jak na takový rozhovor?

Když se vám coming-outuje dítě
Bude to pravděpodobně ten nejtěžší rozhovor v jeho životě, když se vám dítě svěří s tím, že je mimo rámec heterosexuality. A pro váš vzájemný vztah to může být rozhovor ten nejdůležitější. Neříkejte mu, že je to fáze. Budete většinou za blbce.

Počíst si můžete i o tom, proč neříkat lesbička, ale lesba. A o tom, co dělat, když se spletete a člověku po tranzici řeknete jeho starým jménem...

Jak mluvit s neheterosexuálními lidmi?
Zapomeňte na 4 procenta. Počet jinak než heterosexuálně orientovaných lidí je nyní v populaci podle různých průzkumů až k 15 procentům. Víte, jak s nimi mluvit?

A pak tu pro vás mám takovou textovou bleskovku vysvětlující jeden nesmysl:

Jsem lesba, když se koukám na lesbické porno?
Vzruší nás prosté kopulační pohyby. S identifikací je to mnohem složitější.

Coming soon?

 • Velký rozhovor k nevěrám se sexuologem a urologem
 • A také něco o bylinkách, které startují sexuální touhy, výdrž... A nebo ne? ;)

Grálovská tečka

Hledám sexuální grál a vy ho můžete hledat se mnou. Na webu, který mi poskytuje prostor psát bez omezení pravidly mediálních domů a inzerentů o tom, co mě zaujme na mé cestě hledání. Děkuju, že ho čtete a že si ho předplácíte a podporujete nezávislé mapování sexuálního života Čechů.

👛Předplatné je aktuálně 💚v nejnižší verzi za 3,2 Kč za den (96 Kč / měsíc  a 969 Kč / rok). V té nejcennější verzi 💛 protože takoví hrdinové taky existují 💛 je za 23,2 Kč za den (696 Kč / měsíc  - 6969 Kč za rok). Někdy vám povím, jak mě takzvané Grálovské předplatné napadlo. Je to hezký příběh.

👛Protože jsem vděčná svým respondentům, těm, se kterými jsem dělala osobní rozhovor pro vznikající knihu, nabízím "vzájemně sympatickou" cenu 69 Kč / měsíc - 696 Kč / rok. Prosím, pokud splňujete a chcete, napište mi o ni.

👛Platbu předplatného si můžete zřídit po měsících nebo zaplatit rovnou roční přístup.

👛 Nabídka pro precizní češtináře! Nevíte o někom, kdo by chtěl Hledání sexuálního grálu číst s předstihem a dělat mu korektury? Zaslouží si neskonalý vděk Grálovny. 😊    

💙 Chápu, že je předplatné pro mnohé z vás nekomfortní a možná byste preferovali jinou formu podpory. Napište mi váš návrh!

💛 Web je zpoplatněný, protože každá dobrá a vážně míněná práce něco stojí a já nechci jít cestou klasické inzerce a těsných partnerství s firmami. Nechci, abych psala o preparátech na erekci a erotických pomůckách, protože je někdo potřebuje prodat. Chci být ve volbě témat nezávislá a vytvářet čistý prostor informacím. Nechci, aby měli mí čtenáři přerušované čtení :) třeba vyskakujícím bannerem. Nechcete taky, aby vás při sexu něco vyskočilo, že? 😉

Díky za podporu! Užijte si ty nejžhavější noci, kdy je v nich někdy těžké se přemluvit k sexu, že? 😉

Vaše Hana Vacková

Hledání sexuálního grálu