Sexletter #11
Mocné kartičky, fenomén panictví, počet otvorů, dík chlupům... Vítám vás u dalšího newsletteru Hledání sexuálního grálu!
Tak a teď jsem vážně zvědavá. Dočtete to? Je to tentokrát fakt dlouhé, i když je to jen malá část z toho, co jsem za poslední měsíc a půl na cestě Hledání sexuálního grálu objevila. O čem můj jedenáctý newsletter bude?
⚪️ O kartičkách, které postaví vaše sebevědomí na nohy
⚫️ o důvodu, proč být vděčná za chlupy mezi nohama
⚪️ o závadové vulvaliteratuře
⚫️ o tom, co s panici odchovanými pornem
⚪️ o tom, proč je v Česku víc gayů než leseb
⚫️ o kybersexu a eliminaci nejbrutálnějšího zabijáka sexu
🔴 o tom, co dlouho hledám: Jak psát o sexu, aby to mělo přínos?
Kartičky, které postaví vaše sebevědomí na nohy. A pomůžou nám změnit svět
Moje faldy vypadaly za mlada líp. To je teď moje písnička. Jakou máte vy? Celý život jsem na sobě páchala bodyshaming, je to už takový zvyk. Co mě ale vytáčelo asi nejvíc? Když se mluvilo o ženách jako “odkvetlá”, “už to není, co bývalo” a pak samozřejmě “tlustá”. Když se na to trochu zaměříte, je to všude. Včera jsme si s dětmi pustili několik českých, relativně nových rodinných filmů a ve všech zaznělo něco ve smyslu “bylas hezká, když jsi byla mladá”. Pro takové situace, které mohou mít až destruktivní následky, existuje malý, ale šikovný pomocník. Vyskočil na mě na LinkedIn, v příspěvku Lady Brůnové z organizace 3pe, která řeší poruchy příjmu potravy.
Malé kartičky, které je dobré mít u sebe, když čelíte nějakému komentáři, že nejste dost “něco”... Naučíte se z nich, jak se k tomu postavit - ať už sama před sebou tak i směrem ke komentujícím. Vytiskněte si je, mějte u sebe a třeba i rozdávejte!
📯 A pro druhou stranu: Když se vám stane, že vám někdo - jeho/její vizáž, tělo, oblečení připadá hodno komentáře, třeba vás pobouří, že je málo oblečená, udělejte tohle:
Nic. Neříkejte ani slovo.
Je to vaše věc/starost, že to s vámi něco dělá. Nemá to nic co dělat s osobou, která vaše pobouření vyvolala.
💡 Proč být vděčná za chlupy mezi nohama
Proč nám rostou chlupy v rozkroku? Že nás chrání, to už jsem kdysi slyšela, ale myslela jsem si, že když je les neprostupný, poklad perníkové chaloupky zůstane v bezpečí. Tak ne. I když se oholíme komplet, přesto by ochrana měla nadále fungovat.
“Pubické ochlupení (pubes) chrání poševní vchod před bakteriemi tím, že vylučuje látky posilující imunitu, a přispívá tak ke zdravému poševnímu prostředí.”
Navíc nám pomáhají k odlišení se! ;)
“Chloupky v oblasti genitálií jsou také „nositeli vůně“ díky sekretům žláz, které se zde nacházejí, a podílejí se na zprostředkování „vůně“ této oblasti, která je pro každou ženu charakteristická."
Věděli jste to?
To jsem si zase krásně zaprokrastinovala: Tentokrát na webu Národního zdravotnického informačního portálu u článku ženské genitálie v detailu. Doporučuju pročíst, co když jste něco z toho třeba zapomněli? ;)
Vulvaliteratura
Pokud chcete vtipnější formu podání informace, než nabízí Národní zdravotnický informační portál, doporučuji knihu Vulva není vagína gynekoložky Kamily Žižkové, známé z Instagramu pod profily @moje_gynpor nebo podcastu Pindy z gyndy. Je boží!
Právě přepisuju její tipy, jak na sex s velkým penisem a jak zajistit zdraví vagíny v těžce rizikové době léta. Mám pro vás od ní už teď pár vzkazů: Prý se to moc neví, takže kdyby náhodou:
Ženy mají mezi nohama 3 dírky:
- jednou močí (ústí močové trubice)
- jednou menstruují a rodí - ta je skvělá na sex (vagína)
- jednou vyměšují stolici (řitní otvor)
Klitorisem se nemočí, to je zdroj slasti a je ve vrchní části vulvy.
Vulva není vagína. Vulva je zevní část ženského genitálu, vagína zase ta vnitřní.
Detaily zajímavé i pro ty, co tohle všechno ví, si přečtěte v Kamilině knize Vulva není vagína.
Kamila má skvělé heslo: Ať neumřeme blbý! ♥️
Rozhovory s Kamilou najdete tady:
O létě:
O pružnosti vagín a sexu s velkým penisem
Czechsex: Hodně paniců & Málo leseb
Tento měsíc jsem psala dva texty o zajímavých zjištěních českého průzkumu sexuálního chování Czechsex.
Dospělých paniců je dost
Tohle bylo největší překvapení toho dlouho očekávaného průzkumu: Ve věkové skupině mužů 18-25 let je celkově bez sexzkušenosti 36 %, vztah v ní ještě nikdy nemělo 57 %
Proč? (co sami uvádí za důvody):
- čekají na vhodný protějšek (67 %)
- čekají na správnou příležitost (43%)
- netroufli si (37%)
- nelíbí se jim jejich tělo, stydí se za něj (15%)
- nemají o sex zájem (10 %)
Co za tím poklesem sexuální zkušeností u této skupiny stojí?
“To musíme ještě důkladně prozkoumat. Nabízí se covid, tedy méně možností k sociálním kontaktům a méně sociálních zkušeností celkově. Dalším vlivem je, trochu paradoxně, alkohol. Víme z řady výzkumů, že zkušenost s alkoholem je u dnešních mladých výrazně menší, než bývalo zvykem. Z pohledu zdraví populace to je důvod k radosti. Nicméně právě alkohol a situace kolem jeho konzumace, například někde v klubu, je facilitátorem romantického a sexuálního kontaktu. Na druhou stranu vidíme výraznější propad sexuálních zkušeností u mladých mužů, ale ne u žen, takže ten důvod bude jistě komplexnější a komplikovanější.
Trochu jako bonmot dodám, že obávat se máme spíš o své důchody. Porodnost klesá dlouhodobě a demografové to velmi dobře sledují a predikují. Máme tady ale náznak, že pokles porodnosti může akcelerovat nad rámec predikce. Je tu výrazná skupina mladých lidí, kteří sexu (a vztahů) mají výrazně méně, a to se na porodnosti jistě časem projeví.”
👇
Přečtěte si to celé! V rozhovoru s psychologem a výzkumníkem Lukasem Blinkou z Institutu pro psychologický výzkum nad čerstvými daty jsme se dostali k incelům (nedobrovolným celibátníkům), pornu i závislosti na něm.
Proč je v Česku míň leseb než gayů?
Další text z Czechsexu byl o prvním pořádně spočítaném počtu neheterosexuálních lidí v Česku. Nad daty jsme mluvily s Andreou Stašek, psycholožkou LGBTQ+ témat, taktéž z Institutu pro psychologický výzkum.
Renesance bisexuality!
V Česku je zhruba 2 % gayů a pouze 0,6 % leseb. Nemůže za to biologie, ale především společenské akceptování různých sexuálních orientací. Zvláště bisexuality, která byla dříve bagatelizována jako nerozhodnost.
"Vždy tu byli lidé, které přitahovala obě pohlaví. A ti mohli být zmatení, protože termín bisexualita nebyl uznáván," říká Stašek. Teprve nedávno začala převládat bisexuální orientace nad lesbickou, což je spíše důsledkem osvěty a otevřenosti než změny samotné orientace. Dnes se lidé cítí více povzbuzeni zkoumat svou sexualitu díky širší akceptaci různých identit.
Proč ten nepoměr?
"Když se ptáme mužů, kteří nejsou heterosexuální, většina z nich se identifikuje jako gayové – až 70 %. U žen je to mnohem pestřejší a teprve nedávno začala převládat bisexuální orientace nad lesbickou. Tato změna souvisí s osvětlováním tématu a přijetím bisexuality jako legitimní identity. "Donedávna i přední odborníci bisexualitu jako identitu neuznávali. Dnes, když je bisexualita jednou z možností, jak se zkategorizovat, lidé jsou otevřenější a mohou lépe přijmout svou identitu," vysvětluje Stašek.
⭐⭐⭐
Jen pro srovnání, viděla jsem shodou náhod nedávno i data počtu LGBTQ+ lidí v USA, a je to zajímavé. 👇
V USA je neheterosexuálních 5,5 %, tedy méně než v Česku (7 %). V nejmladších sledovaných skupinách je v obou státech samozřejmě nejvíc:
- v USA 15 %
- v Česku 17 %
Rozdíl USA a Česko?
U nás jsou vysoké počty (16, 17 %) i ve starších skupinách (až do 45 let).
Data z USA doporučuju prolistovat, pokud vás to zajímá: Adult LGBT Population in the United States (Andrew R. Flores, Kerith J. Conron)
S expertkou na online predátory a eliminaci nejbrutálnějšího zabijáka sexu, kterého máme - potenciálně - doma každý
Na vášeň musí být čas, jinak vám ji zabije únava, je asi hlavní poselství předlouhého rozhovoru s psychosexuoložkou Leonou Šímovou z psychoterapeutického centra Jak na duši. Probraly jsme spolu hodně věcí, i ty její hlavní, což je, co se zamrzlým sexem ve vztahu, a sexualita v online. Kousek Leony na hledanigralu.cz 👇
Máte doma sexstopku? Nasaďte terapii životním stylem
“Jestli v terapiích u dysfunkcí vidíme nějaký společný jmenovatel, pak je to únava. S dysfunkcemi k nám přicházejí hodně unavení lidé. Muži i ženy. Říkají: “Spravte mě, paní doktorko. Nemám chuť na sex, dřív přicházela sama, ale teď?” Když s nimi projedu anamnézu, zjistím, že mají dvě práce, o víkendu jezdí přes celou republiku za rodinou, snaží se žít nějaký sociální život a volnočasové aktivity. Partner má práci jinak, takže se ani nepotkávají. A to jsem ještě nezmínila, že někteří mají třeba ještě děti. Když je těžké skloubit život se sexem, “nasazujeme” terapii životním stylem. Hlavně se o sebe dobře starejme!”
Online sex: Fakt vás to baví přesně tak, jak to máte?
Zvažte si: Vyhovuje vám poměr sexu v online vs. offline, jaký máte? Chcete to tak mít? A zvažte i to, jak se v obou těchto světech chováte. V online jsou nové hrozby. Častokrát máme pocit, že jim čelíme zodpovědně, ale stále jedeme na heslu 1234. Nebo posíláme nahé fotky, kde jsme snadno identifikovatelní. A sexting? Ráda vyzdvihuju jeho pozitivní stránku. Když dvojice pracuje s konceptem plánovaného sexu, může být skvělou součástí předehry, která trvá už od rána a k sexu pak večer spíš dojde.
Ne, možná a slušné ženské
"Když řekne žena ne, znamená to možná. Když řekne možná, znamená to ano. A slušná ženská neřekne ano nikdy," říká klinický psycholog Jan Kožnar, který léčí odsouzené za sexuálně motivované delikty. V takovéhle kultuře se tady žilo a někde ještě stále žije, dodává.
Od mužů často slyším, že ženy ukecávat chtějí. Jenže od žen to skoro neslýchám. Řešení není na to udělat výzkum, řešení je prostší: Ideálně se to zjistí doptáním. Každé jednotlivé ženy. Protože každá jsme jiná.
A když žena řekne, že její ne znamená "ukecávej mě", poměrně dost riskuje. Protože co když za chvilku bude chtít použít skutečné ne?
Ne není výzva pro zdatnost a trénink komunikačních dovedností. Je to "rozkaz" se stáhnout.
Pokud cítíte nejistotu v tom, jak poznat souhlas, jsou tu psychologové a nebo třeba http://sexhelplinka.cz. Lepší tam zavolat dřív, než vás přes “basu” dovede do péče Jana Kožnara. ;)
Velké téma: Sex v médiích
Lásky z práce vznikají ve všech oborech, zvlášť to platí pro média. Jsou tam pro to skvělé podmínky. Moc se tam nehraje na přesčasy, pracuje se často v noci, po hospodách, v prázdných redakcích, často s alkoholem, jointem i tvrdšími drogami, třeba o kokainu v branži slyšíte nezřídka. Podmínky pro párování a sex jsou tam dobré. Však i mně z jedné dlouhé uzávěrky vzniklo manželství. 😉
Jenže mě tentokrát zajímalo to méně osobní a bulvární na tématu média & sex. Jak česká média zpracovávají sexuální témata? Oslovila jsem pár expertů s tímto dotazem a radou, jak psát, aby to bylo trvale udržitelné a férové sexualitě prospěšné. Aby se nepřenášely stereotypy, neparazitovalo se na tom, že se na sex prostě kliká, aby to prostě zdravě inspirovalo, a byli bychom výsledkem mediálních výstupů všichni v sexualitě spokojenější, zodpovědnější a svobodnější.
Kde se to nefláká…
O čem se píše v médiích, které si se sexuálními tématy dávají práci?
"Velkým trendem je psát o ženské sexualitě, ženském orgasmu a uspokojení, to byla dřív témata okrajová, nebo braná jako něco bizarního. Teď nastupuje trend ukazovat celou šíři sexuality - že normální je cokoliv, pokud jsou s tím všechny strany v pohodě a dodržujete zákony. In je téma body positivity - všechna těla jsou krásná."
Řekl mi v rozhovoru Marek Pros, šéfredaktor Refresher.cz, jednoho z mála českých médií, které používá genderově neutrální jazyk. I na něj jsem se ho ptala. Přečtěte si ho tady 👈
Experti doporučují
Přišla jsem během rešerše na to, že sexuální témata v médiích v Česku ještě nikdo nestudoval, nepsal o nich diplomku, ani se o nich na žurnalistických fakultách paušálně neučí. Na to, že jsou tak citlivá a mnohdy politická… a přitom by zájem byl:
"Dostávají všichni lidé studující novinařinu základ informací, které by měli mít pro psaní o sexu?
Ne. Můžou se u nás zapsat na volitelné kurzy, kde se bavíme o marginalizovaných identitách nebo sexnásilí. Zapisují se tam lidé s tím, že chtějí jednat s lidmi s pokorou. Třeba nechtějí člověka urazit tím, že je špatně osloví nebo že budou necitliví. Ty kurzy jsou plné, lidé se musí hlásit opakovaně, aby se dostali."
Iveta Jansová, vedoucí Katedry mediálních studií a žurnalistiky Masarykovy univerzity v Brně
Velká a malá média, a to je rozdíl
"Strašně moc potřebujeme podcasty, blogy, malé weby a podobně, protože se mohou tématům věnovat mnohem intenzivněji než klasické mediální formáty. Vliv běžných médií bych ale taky nepodceňoval - i když jsou zpravidla povrchní, tím, že mají větší dosah a zprávy se v nich periodicky opakují, mají větší vliv na formování postojů. Nikdo se tam ale tématu nevěnuje soustavně."
Lukas Blinka, psycholog
Riziko malých?
O "malých" médiích hovořil i výzkumník metodik Národního ústavu duševního zdraví Marek Navrátil: "Decentralizace mediálního prostoru může být riziko, že se ztratí serióznost a kvalitní zpracování informace, ale je to zároveň i příležitost, jak dostat do popředí pestrost názorů. Téma se dostane k publiku z rukou lidí, kteří chtějí budit vášně a nejde jim o téma jako takové."
Takové, kteří si myslí, že sex je zlaté vejce, potkávám na sítích dost ;) Kupodivu víc na expertně založené síti, jakou je LinkedIN, než na X.
S parafiliemi experti sami ještě neumí
O složitostech některých témat pro média, jako je třeba pedofilní preference, pak hovořila psychosexuoložka Leona Šímová. Musíme učit novináře dívat se na věci jinak, přes moderní průzkumy. “Chyba je ale i v nás, expertech, třeba parafilie neumíme vysvětlit srozumitelně a laicky,” řekla. Velkou výzvou je podle ní očistit společenskou diskusi o sexuálním násilí.
Jak mě konference Růžového slona kopla dopředu?
Mrkněte se report 👉 Small & big talks ze sexkonference Pink Expo
A proč mě kopla zpátky? ;)
Chceme dickpiky?
Vrátila jsem se po diskusi s už zmíněnou gynekoložkou Kamilou Žižkovou na Pink Expu k dávné soutěži o nejkrásnější dickpik, kterou jsem dělala před dvěma lety na Twitteru. V zásadě nechtěla ocenit nejlepší obrázek, chtěla dát prostor ženám se k obrázkům vyjádřit. Mrkněte na to. Je tam i vítězný snímek a prohlášení autora.
Díky, že Sexletter čtete!
Tvoří ho ukázky textů webu hledanigralu.cz. Předplaťte si ho, ať můžete jeho texty číst celé! Inspirovat se pro lepší sexuální život a pomoct mi ve snaze kultivovat sexuální kulturu v Česku. Makám na tom dnem i nocí. ;)
Hledání sexuálního grálu vás potřebuje. Jak mi můžete pomoci?
Předplaťte si můj web - měsíční nebo roční verze - a čtěte ho.
Sledujte mě na sítích: jsem zvláště X a LinkedIn, trochu Instagramu a samospádem na osobním i grálovém Facebooku. Diskutujte!
Sdílejte linky na texty a posty, které šířím na sociálních sítích. Chvalte, pokud chcete :)
Registrujte se na mém webu - budete dostávat e-mailem zdarma ochutnávky textů a Sexletter
Možnost koupě jednotlivých článků a další finanční podpory už brzy budou - mám z toho obrovskou radost! 🥳
Prosba a výzva na závěr: Není tady někdo, kdo fandí mému obsahu a chtěl by mi pomoci s jeho šířením na sociálních sítích? Mám tu fůru věcí, které svět ještě neviděl, a je to škoda. ;) Dejte vědět!
Krásné léto!
Vaše Hana Vacková